По думите на Мая Манолова българина просто изнемогва от бремето и на администрацията – и местна и национална,на монополисти -уж доставчици на услуги, на частни съдебни изпълнители, на банки, на фирми за бързи кредити, на частни арбитражни съдилища. В изявление пред медиите Националния омбудсман Мая Манолова обяви,че в нейната приемна най-голям е броят на гражданите от област Кюстендил и че проблемите им са свързани с право на собственост върху земеделски земи, неприключило земеразделяне и земеделска реституция, енергоразпределителното дружество, частни съдебни изпълнители, арбитражни съдилища, РЗОК, „Социално подпомагане“, с местната и централната власт, предаде репортер на “Кубер прес”. Много хора от Кюстендил, са осъдени за стари, отдавна погасени по давност, задължения от арбитражни съдилища, като в тези процедури са им назначени юрисконсултски възнаграждения – по 300-350 лв.Тя изрази огромното си притеснение, че маса законопроекти, които са били задвижени и които са плод и на усилията й през тази 1 година, в която е омбдусман, заради политическата криза и смяната на парламентите, може би няма да видят бял свят.Всичко това е много удобно лобистите да имат допълнителен механизъм за натиск, а депутатите да имат допълнително извинение, че не е стигнало времето да приемат текстовете. Така например в режим standby е законът, който трябва да ограничи арбитражните съдилища,смята Манолова.
Гражданите на Кюстендил, както и всички български граждани, имат нужда от подкрепа и естествено е да я търсят и да я получат от националния омбудсман и от местните омбудсмани,каза още Мая Манолова и добави, че е привърженик на това всяка община да избере свой местен обществен посредник, който да помага на гражданите да се оправят със своеволията на местната власт и от друга страна да помага на местната власт за това да бъде публично прозрачна и в интерес на гражданите. Всъщност до момента само в 15 български общини има избрани омбудсмани, в най-големите общини с кметове, които са разбрали колко е важно това за техните общини. Според нея добре работят омбудсманите на София, Пловдив, Бургас, Пазарджик, Шумен. “Част от омбудсманите днес са тук. Те членуват в една национална асоциация на местните обществени посредници. Работим заедно. Подкрепям ги. Заедно сме изработили правилници, които да са в услуга на местните власти, така че да могат по един по-лесен начин да изберат свой омбудсман“, подчерта Манолова. Омбудсмана коментира ,че за съжаление промените в закона за облекчаване на процедурата по избор на омбудсман няма как да минат в това Народно събрание.Целта на промяната е била изборът на омбудсман да се случва с мнозинство, а не с 2/3 от гласовете, както е в момента, за да може процедурата да бъде финализирана на места, където вече е започната.
Драмата на българина днес е,че той просто изнемогва от бремето и на администрацията – и местна и национална; на различни монополисти, които уж са доставчици на обществени услуги; на частни съдебни изпълнители; на банки; на фирми за бързи кредити,на частни арбитражни съдилища.Битката срещу тези структури е трудна работа, тъй като става дума за много пари и изисква постоянство, смелост и координиране на усилията на цялата мрежа обществени защитници и от националния омбудсман.
Kuber press |