Югозападното държавно предприятие съдейства за почистването на граничната бразда . На територията на „Държавно ловно стопанство Осогово”, Кюстендил са обособени гори във фаза на старост на обща площ от 11 582 декара, от които 10 622 декара са със широколистни дървесни видове и 960 декара са с иглолистни дървесни видове,каза пред медии директорът на ловно стопанство,Осогово” Емилия Иванова,предаде репортер на «Кубер прес». Гората, в този район е на възраст 140 г. на площ от 110 декара. Средната височина за бука тук е 25 м и среден диаметър на дърветата 38 см. Срещат се обаче и екземпляри от порядъка на 35 м височина и достигащи до 1 м в диаметър. Поради наличието на възобновителен процес тук се срещат и дървета на възраст от 20 до 40 г.
Такива гори като тази имат разнообразна пространствена и възрастова структура и са богати на животински и растителни видове, които намират оптимални условия за съществуване. Тук се срещат птиците горски бекас (Scolopax rusticola L.), който е рядък вид, включен в „Червена книга на България и сивия кълвач (Picus canus).
Горите във фаза на старост са част от консервационните зони. Гората, в която се намираме, попада в защитените зони от европейската екологична мрежа „Натура 2000“ за запазване на природните местообитания на дивата флора и фауна, а именно з.з. „Осоговска планина“ по Директивата за местообитанията и з.з. „Осогово“ по Директивата за птиците. Освен това съгласно „Натура 2000“ тя попада в местообитание 9130 или това са типични неутрофилни букови гори от типа Asperulo-Fagetum. Тази гора попада и във вододайна зона пояс ll, което я прави изключително важна от гледна точка на водозадържащата и водоохранната ѝ функция. Тя не позволява на водата да се оттича така бързо и да достига до населените места. Тази бавно оттичаща се вода ни дава пълноводни реки и чиста питейна вода. С наклон от 32° има решаващо противоерозионно значение. Разположена е на 1500 м н.в. и представлява бариера за разпространението на пожари. За да може да достигнат характеристиките на гори във фаза на старост, в определените насаждения се изключва всякаква лесовъдска намеса и извличане на дървесина, освен в случаите на големи природни нарушения. Те не подлежат на принудително залесяване. Процесите ги управлява природата. Колкото по-стари са дърветата в една гора, толкова повече въглероден диоксид задържат в себе си. Отсичането им означава освобождаването му в атмосферата и допринасяне за неблагоприятните изменения в климата. Колкото повече стари дървета и гори опазваме, толкова по-устойчиви ще бъдат в дългосрочен план условията на живот и за нас самите. Югозападното държавно предприятие съдейства за почистването на граничната бразда,по думите на директорът на предприятието инженер Дамян Дамянов. По този начин се се оказва съдействие на „Гранична полиция”,нече са почистени 27 километра от граничната бразда, остават около 42 километра. В момента се почиства българо-македонската граница,участват групи от около десетина горски стопанства, които работят по график. „Част от добитата дървесина ще дарим на „Гранична полиция”, а друга част ще отиде за местното наказа още Дамянов.
Kuber press |