Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил отбелязаха 131 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия
  Категория: Новини     13:28 - 6/September/2016


Областния управител на Кюстендил,Виктор Янев увери, че българите при необходимост винаги се обединяват.

Датата 6 септември с която свързваме Съединението на Княжество България с Източна Румелия е повод всеки българин да я чувства и приеме като празник,,каза пред медии Виктор Янев –Областен управител а Област Кюстендил, предаде репортер на “Кубер прес”.
Според него при определен казус сънародниците намират начин да се обединят.
”Смятам че надписът на Народното събрание”Съединението прави салата”,е достойно за българския дух и показва това,че сме винаги сме доказвали че когато трябва сме били единни.Пожелавам и занапред да бъдем все така единни,независимо от идеологическите различия и да възпитаваме българското поколение в българското,защото България е над всичко”,отбеляза губернаторът.
С поднасяне на венци пред паметника на Арката на площад”Велбъжд” в отбелязването на Съединението се включиха освен областния управител Виктор Янев,още кмета на община Кюстендил Петър Паунов, председателя на Общинския съвет Михаела Крумова, представители на политически партии и организации, граждани.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи. Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите "Съединение".
През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.
България. Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.
След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.









Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама