Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Кандидатите за омбудсман в Кюстендил, в дебат за функциите и правомощията на длъжността
  Категория: Новини     14:45 - 23/August/2016


В общинска заседетелна зала на община Кюстендил се проведе публично събеседване с кандидатите за обществен посредник , Любомир Иванов и Васил Иванов участваха в дебат за функциите и правомощията на длъжността,отговаряйки на питания и въпроси отправени от председателя на ОБС Михаела Крумова,членове на комисията по номиниране на кандидатите за омбудсман и граждани, предаде репортер на “Кубер прес”.
На събеседването присъстваха петима членове Временната комисия за избор на обществен посредник с председател Владислав Паунов.
Пръв представи своята визия за правомощията на местния обществен посредник Любомир Иванов според когото обмудсмана не е решаващ орган а има по-скоро спомагателна и медиаторска функция,която дава широки възможности за оперативна самостоятелност Според него в правилника за обществен посредник приет от Общинския съвет не е предвидено да бъдат обжалвани неговите отделни действия.
Като нов правен субект в правния живот на общината обществения посредник ще е изправен пред комуникационната задача и разяснителна кампания относно своите възможности,цели и реализиране на правомощията.Кандидат- обществения посредник Любомир Иванов предлага да се създаде активен линк на общинския сайт,да се използват социалните мрежи Fasebook и Twitter –което ще бъде иновативен подход .
Изготвяне на месечен план за срещи на обществен посредник с граждани .Освен комуникацията с жителите на община Кюстендил Любомир Иванов предлага и срещи с професионални гилдии и организации.По думите му, сравнително кратки са сроковете за съдействие по постъпилите жалби ,в предвид че обществения посредник е задължен да уведомява жалбоподателите в 20 дневен срок.
Според правилника не се предвижда да бъдат обжалвани отделни действия или крайния акт на омбудсмана.На този етап лисва сакционна част или препращане към относим нормативен акт в случай,че обществен посредник не получи съдействие в рамките на правомощията си.При натрупване на такъв негативен опит в дейността на обществения посредник,ще трябва да се търси промяна към действащата нормативна уредба ,с въвеждане на определена “обществена” санкция към такъв тип неправомерни действия на компетентен орган,смята още Любомир Иванов.
Другия кандидат- обществен посредник на община Кюстендил Васил Иванов представи вижданията си затова що е институцията обществен посредник и как би могла тя да се развива?Той каза,че като институция - обществен посредник е слабо уредена законодателно в закона за Омбудсмана и ЗМСМА ,с широки възможности за личността която ще изпълнява тази длъжност ,необходимо е с други нормативни актове да се отразят правомощията на местния обществен посредник.
Обществения посредник,смята Васил Иавнов трябва да има нормални отношения с кмета на общината и с председателя на Общинския съвет,доброто взаимодействие с общинска администрация би било добре за основата за подобряване дейността на същата.За да обществения посредник коректив трябва да бъде добре запознат с организацията на общинска администрация.
Като човек заемал обществени постове Иванов има яснота и представа за дейностите на общината и нейните дружества и предприятия. Обществения посредник трябва да се занимава глобално с проблемите на територията на общината,да ни изпада в т.н. битовизми,да не се задълбочава в проблемите на отделните личности или граждани, което не означава,че не трябва да се обръща внимание на всяка жалба и всеки сигнал.
Основната функция на обществения посредник е да бъде институция на гражданите ,той не е част от общинска администрация.Тази институция трябва да защитава действията и бездействията на местната власт в отношенията между нея и гражданите,каза още Васил Иванов.Той е на мнение,че е нужен широк достъп до дейността на обществения посредник.По думите му важно е как ще се вдъхне доверието на гражданите у обществен посредник,това може да се случи чрез непосредствени контакти и създаване на приемни в малките населени места.
Обществения посредник трябва ад има тежест пред съответните институции при защитата на правата на тези които подават жалби и сигнали,той трябва да има независимост за защита правата на гражданите пред местната власт.
След проведеното публично обсъждане комисията по номиниране трябва да изготви протокол и да представи доклад до председателя на Общинския съвет, с посочени номинации за обществен посредник.









Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама