Касата няма да налага санкции на медици ако грешките им не водят до увреждане на здравето –като например грешен подпис
Като основни причини за отказа на БЛС да откаже подписването на националния рамков договор за 2016 са налагането новата здравна карта и включването в здравната система на пръстовия идентификатор,това каза на пресконференция д-р Пламен Симеонов, председателят на Районната колегия на Българския лекарски съюз в Кюстендил,предаде репортер на “Куер прес”.По думите му сред трудностите на лекарите е била областната здравна карта,респективно проблемите идват от нормативната база на здравното ведомство.Д-р Симеонов добави, че картата разпределя броя на болниците и лекарите и разпределението на броя на болничните легла в отделенията.Шефа на БЛС Кюстендил обясни,че например броя на леглата в болниците за рехабилитация в Кюстендил и Сапарева баня –единствените в област Кюстендил е трябвало да бъде намален със 124.Като причина за това искане е било оправданието с констатираните нарушения на новорегистрираните болници по морето. При болниците за активно лечение е било необходимо да бъдат съкратени 70 легла,по-късно от МЗ са поискали съкращение на още 80 легла,т.е. със 79 повече.Това разпределение е довело до напрежение в болниците,защото лекарите са имало вече договореност къде колко легла да се съкратят.Минимума за болнични легла в отделение е 10, поясни той- с направеното разпределение от министерството някои отделения не биха могли да съществуват.Което означава,че решенията в МЗ , не са отчели действително необходимия брой легла.”Решение на събора беше да не се подписва НРД ,защото ние не бяхме съгласни с налагането на пръстовите идентификатори и включването им в клиничните пътеки .За нас нововъдение няма реална полза за пациентите и ще доведе до объркване на системата.”подчерта Д-р Симеонов. Той коментира и лансираната идея от д-р Москов министър на здравеопазването отпадането на направленията,което според него е само мит.
Има увеличение на техния брой,но едва ли ще могат да покрият нуждите на пациентите.болните често упрекват без да имат вина личните лекари ,че не им дават направления –всъщност вината е на касата която плаща направленията.
Д-р Симеонов добави,че сегашния брой на общопрактикуващите лекари на територията на областта е 429 души,с тенденция към намаляване . Във всички болници от Кюстендилска област има дефицит на лекари и на млади медици.В тази връзка БЛС е договорил с касата на специализантите да се заплаща от РЗОК като на лекарите-специалисти. Досега те трябваше да се самоиздържат или болниците да им осигурят работа,което е било голям проблем .
Друга двустранна договорка касае отмяната на санкции на лекари допуснали грешки които не водят да увреждане здравето на пациентите и до ощетяване на касата ,например за грешен подпис- досега имаше глоба.
На този етап единици са джипитата без специалност в региона,беше им даден гратисен период.През 2015 от БЛС Кюстендил няма санкционирани лекари. Най-младия вписан лекар в БЛС Кюстендил е д-р Нина Кръстева на 26 години ,общо зачислените медици в колегията са двама.
Kuber press |