В определен от Министъра на здравеопазването срок и въз основа на издадена от него Заповед, Областна администрация – Кюстендил изпрати изготвената Областна здравна карта на област Кюстендил, приета от Комисия с Председател Областният управител Виктор Янев,съобщиха за “Кубер прес” от Пресцентър Кюстендил. Необходимостта от изготвянето й е във връзка с влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения. Членове на Комисията са представители на РЗИ – Кюстендил, РЗК – Кюстендил, Районната колегия на Български лекарски съюз – Кюстендил, Българския лекарски съюз – Кюстендил, Районната колегия на Българския зъболекарски съюз – Кюстендил, Регионална колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – Кюстендил, организации за защита правата на пациентите и деветте общини в област Кюстендил.
В няколко работни срещи протекоха дискусии относно анализа на състоянието на здравната система, изготвен от Регионалната здравна инспекция, както и за потребностите на населението от здравни услуги в Област Кюстендил. Членовете на Комисията обсъдиха първо общата здравно-демографска характеристика на Област Кюстендил, след което състоянието и тенденциите в развитието на системата за здравеопазването в областта. Бе обсъден и въпросът относно състоянието на първичната извънболнична помощ, както и състоянието на специализираната извънболнична помощ. Направи се анализ и на развитието на болничната медицинска помощ.
Разгледаха се няколко варианта на областна здравна карта в частта й относно броя на болничните легла. Съгласно методиката на Министерство на здравеопазването, броя на активните легла бе завишен с 10%, т.е. от 503 интензивни и активни легла на 553 легла. Обобщено леглата се гласуваха в този вариант, като се разпределят на легла за активно лечение, интензивни, терапевтични, хирургични, педиатрични и акушеро-гинекологични легла. Други 416 легла, от които легла за дългосрочна грижа /продължително лечение и палиативна грижа/, психиатрични и легла за физиотерапия и рехабилитация. Окончателният брой ще бъде ясен след приемането на Националната здравна карта, която е обобщена от всички изпратени здравни областни карти.
Областна здравна карта се прие от членовете на Комисията в този й вид, като тя има за цел да допринесе за подобряване на здравното състояние на населението от Област Кюстендил, чрез гарантирано покриване на потребностите от медицинска помощ, спазвайки принципите на достъпност, своевременност, непрекъснатост, достатъчност и качество на медицинските дейности на отделните нива на институционална структура на областната здравна карта.
Кубер прес |