На заключителна пресконференция, в Общински драматичен театър Кюстендил, административният екип и екипът от специалисти представи резултатите от изпълнението на проект „Етнически младежки конфликти”,предаде репортер на “Кубер прес”. Проектът бе реализиран от Сдружение „Дебют” в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
Проектът бе с продължителност 12 месеца и стартира през октомври 2014 година. Дейностите бяха насочени към създаване на умения за справяне с изключително важни проблеми на младите хора, а именно високо ниво на агресия, многобройни прояви на насилие и етническа дискриминация, както и безпричинни отсъствия от училище.
Основните цели на проекта бяха изграждане на умения за общуване, споделяне и избор на адекватни решения в трудни житейски ситуации, повишаване на уменията на младежите в средните училища от Кюстендил за водене на дебати и организиране на дискусии по важни социални проблеми.
Един от очакваните и постигнати ефекти от реализирането на предвидените дейности е намаляване на агресията, проявите на насилие, на етническа дискриминация и безпричинните отсъствия от училище.
В продължение на 1 година 20 български и ромски младежи от три средни училища в Кюстендил и 10 младежи-доброволци и активисти на Сдружение „Дебют” работиха съвместно и усилено, градиха навици, умения и приятелства.
Основните дейности, които бяха реализирани по проекта включват сформиране на лидерска група от 20 младежи от три средни училища в Кюстендил и 10 обучени младежи-доброволци на Сдружението, които преминаха серия от обучителни модули за водене на дискусии, използване на ролеви игри и театрални етюди. Целта на обученията бе повишаване на уменията на младежите по зададените теми, сплотяване на групата, канализиране на негативно и агресивно поведение и насочването му към каузи и инициативи, които да осмислят свободното им време, да им дадат възможност за изява и себеутвърждаване.
Младежите разработиха въпросник и проведоха проучване за най-актуалните проблеми и рискове, който вълнуват и засягат младите хора. Проучването бе направено сред младежи от средните училища в Кюстендил. На база получените резултати те направиха подбор на най-важните проблеми, върху които да се концентрират в работата си, а именно етнически проблеми, дискриминация, високо ниво на агресия, неразбиране от страна на възрастните.
Сформираната група младежи редовно провеждаше образователни дискусии с психолози и педагози, както и поредица от театрални занимания, под ръководството на преподавател по актьорско майсторство. Младежите усилено градиха базови театрални умения, трупаха знания за «конфликта» в театралното изкуство, подготвяха собствени театрални мотиви, които да им помогнат да представят конфликтни ситуации и проблеми от ежедневието на младежите като театрални етюди.
След усилена едногодишна работа и множество занимания, обучения и сериозен репетиционен процес, младежите представиха пред публика компилация от театрални етюди на тема "Етнически младежки конфликти». Силните аплодисменти и пълната зала бяха показателни за оценката за техния труд и за труда на всички специалисти, които бяха ангажирани с проекта.
На пресконференцията част от младежите, участвали в проекта, споделиха своите впечатления и направиха само оценка на ефекта, който проекта е имал върху тях самите. Като най-полезно за себе си, по-голямата част от младежите посочиха подобрените комуникативни умения, искрените приятелства, възможността да подготвят и представят на сцена спектакъл, върху който са работили с много желание и усилия. Всички участници в проекта отправиха искрени благодарности към специалистите – обучители и психолози, с които са работили в последната една година.
Кубер прес |