На 17 октомври 2015 г., в навечерието на Празника на св. апостол и евангелист Лука, покровител на всички художници, в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора” – Кюстендил се открива шестнадесетото издание на Зонална изложба „Струма”,съобщава на своята фейс страница директорът на галерията в Кюстендил, Валентин Господинов, предаде репортер на “Кубер прес”.
Преди 47 години, на 26 октомври 1968 г., в Галерията в Кюстендил се организира първата обща изложба на художниците от регионите по поречието на Струма (бившите Кюстендилски, Благоевградски и Пернишки окръзи). Случайно или абсолютно точно попадение е изборът на мястото – Кюстендил? Тихата красота на Струма и плодородните поля около бреговете й са вечният извор на вдъхновение за Майстора и неговите следовници от различни поколения – родени тук или трайно свързани с града и околностите му.
През 1977 г. изложбата се организира отново под наименованието Обща зонална изложба „Струма”. Установява се нейният статут, периодичност и знак (автор на знака е кюстендилският художник Кирил Гогов). Предвижда се, с вероятно търсената символика на преминаващите последователно през трите окръга води на реката, изложбата да се организира през една година на ротационен принцип в един от градовете – Кюстендил, Перник, Благоевград.
До 1986 г. са организирани седем изложби – четири общи и три младежки. Следва деветгодишно прекъсване до 1995 г., когато Общата зонална изложба „Струма” е възстановена отново. От 1997 г. изложбата става ежегодна, с ново деветгодишно прекъсване от 2004 до 2013 г., когато усилията на общините Кюстендил, Перник и Благоевград, както и на Съюза на българските художници, водят до възстановяване на изложбата чрез организирането на четиринадесетото й издание в Перник. Подкрепата на Съюза на българските художници в провеждането на изложбата и участието на неговите представители в селекционните и наградни журита са неизменна част от организацията по статут.
Зонална изложба „Струма” по статут представя творби от почти всички жанрове на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, приложно изкуство. По традиция преобладаващият жанр в експозициите е живописта.
В настоящата изложба „Струма 2015” внасяме препратка от миналото на Зоналната изложба, като експонираме плакати и материали, съхранени в архивите. Те ще покажат документално развитието на изложба „Струма” от самото й създаване до наши дни. С вплитането на архиви от предходни изложби със съвремието ни възнамеряваме символично да вплетем неспирния ход на времето, движението на реката и потребността от духовно съзидание.
Дългият период от почти петдесет години съществуване на изложбата дава възможност да се проследи самостоятелното развитие на авторите, между които се разчитат вече утвърдени имена на българското изобразително изкуство. Освен представителността на региона, Зонална изложба „Струма” е показател и за приемствеността на поколенията. Общите изложби винаги са имали за цел да покажат новото и актуалното в художествения живот, новите имена, появили се в него, развитието на вече познатите, без да бъдат формално представяне на творби от различни автори (неизбежният въпрос е дали са успявали и ще успяват ли).
Kuber press |