В Благоевград се проведе общественото обсъждане за проекта на Плана за управление на резерват „Риломанастирска гора“,на събитието всички заинтересовани страни имаха възможност да изкажат своите становища и зададат въпросите си по отношение на проектоплана на Резервата,съобщи за “Кубер прес”,Росица колева .
Основанията за разработване на настоящия План за управление на резерват „Риломанастирска гора” са Законът за защитените територии, Наредбата за разработване на планове за управление на защитени територии и Законът за биологичното разнообразие.
Понастоящем площта на Резервата на база цифровия модел възлиза на 3627,24 ха. След проведени проучвания от страна на изпълнителите на проекта ДЗЗД „Рила консултанти“ е установено, че над 722 хил. куб. м. е запасът от дървесина в Резервата, като средната възраст на горите е 141 г. На територията на резерват „Риломанастирска гора” се среща разнообразие на флора и микота (лихенизирани гъби, макромицети, мъхове, папратовидни и семенни растения), както и на фауна (безгръбначни, риби, земноводни и птици). Интересен е фактът, че в Резервата само птиците са 125 вида, като 118 от тях са защитени в ЗБР (Закон за биологичното разнообразие). Бозайниците наброяват 38 вида. Уязвими видове наземни бозайници, които са предмет на специални мерки, са кафявата мечка, вълкът и дивата коза. Сред констатациите на екипа от експертисанеобходимостта от дългосрочни проучвания и ежегоден мониторингза тези видове. Резерватната територия съхранява популациите на редица застрашени и уязвими видове от флората и фауната на България.
Ценността на Резервата в обществен аспект в най-голяма степен се свързва с горите, растителния и животинския свят, водните и рибни ресурси, културните ценности в близост.
Сред дългосрочните цели, които от ДЗЗД „Рила консултанти”, изпълнители на проекта по изготвянето на План за управление посочват, са съхраняване и опазване на естествения характер и ненарушимост на екосистемите, както и насърчаване на научни изследвания с цел проучване и мониторинг на разпространението и състоянието на популациите на видовете, с акцент върху консервационно значимите. Други цели на проекта са ненамеса в горските местообитания в резервата, превенция на бракониерство и бране на защитени растителни видове.
В проекта на Плана за управление в района на резервата се забраняват всякакви дейности, увреждащи природата, с изключение на:
охрана;
посещения с научна цел;
преминаванетона хора по маркиранипътеки;
събиране на семенен материал;
потушаване на пожари и санитарни мероприятия в горите, увредени вследствие на природни бедствия и каламитети.
ДЗЗД „Рила консултанти”, изпълнител на Планаза управление на резерват „Риломанастирска гора“, са заложили следните ключови приоритети през следващия 10-годишен период:
управление на защитени територии с цел опазване на естественото състояние на растителните и животинските видове и природните местообитания;
подобряване условията за опознаване на резервата чрез подновяване и добавяне на нови указателни табели;
усъвършенстване политиката на управление и охрана на защитената територия;
повишаване знанието на обществеността с акцент върху опазване на резерватната територия.
Кубер прес |