На 30 юли 2015 от 10.00 ч. в Обучителния център на Регионална библиотека НТС - 6 ет. ще се проведе пресконференция за представянето на проект: Библиотеката - отворена врата за ромските деца,съобщиха за “Кубер прес”.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Глоб@лни библиотеки - България” в рамките на конкурс "Библиотеката - център на местната общност" в изпълнение на Договор РД-00-249/08.12.2014 с Министерство на културата. Стойността му е 2 000 лв.
Водеща организация и грантополучател е Регионална библиотека „Ем. Попдимитров” Кюстендил, а партньори - Сдружение „Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение” ЛАРГО. Продължителност : 20 юли- 30 октомври 2015 г.
Целта е да затвърди ролята и мястото на Регионална библиотека „Емануил Попдимитров”-Кюстендил като активен участник в обществения живот в качеството си на културно-образователна и социална интитуция посредством ефективно сътрудничество с НПО сектора.
Конкретни цели:да повиши мотивацията и възможностите за достъп и участие на представители на малцинствени групи в библиотечния живот,да се създаде ефективно работещ модел на сътрудничество между Регионална библиотека „Емануил Попдимитров”-Кюстендил и Сдружение ЛАРГО, насочен към подкрепа на деца от ромски произход в процесите на обучение и неформално образование,да повиши експертния капацитет на библиотечните специалисти за работа с деца, представители на малцинствени групи.Проектът ще обхване 30 деца от ромски произход на възраст от 12 до 15 г., които не са отпаднали от образователната система, разделени в две групи по 15 душиу50 души родители, в качеството им на подкрепяща среда, участници в публичните дейности по проекта,5 души, представители на Сдружение ЛАРГО, в качеството им на придружители и експерти. Реализацията включва следните дейности: изграждане на умения за четене на текст на хартиен и електронен носител ,създаване на начална компютърна, библиотечна и информационна грамотност,ползване на интернет-умения за комуникация и търсене на информация по различни теми в подходящи сайтове,проучване в електронни и книжни масиви за произход на ромските имена, съхранени занаяти, обичаи, култура, традиции, литература, филми и др. за и от роми;
запознаване и анализиране на тексове от книги на ромски автори, изготвяне на родословно дърво на своята фамилия,изготвяне на индивидуална презентация в електронен или традиционен формат.
Проектът ще завърши с Публичен форум „Традиции, бит, самобитност – път към интеграцията”с участието на децата, техните родители, представители на партниращата организация, видни ромски деятели, представители на местната и регионална власти. На форума участниците в проекта ще демонстрират придобитите умения и знания и ще имат възможност да презентират резултатите от информационните си търсения. Този форум ще даде възможност за среща и изява на различни поколения творци от ромски произход.
Кубер прес |