На информационна среща проведена днес, 14 юли, в офиса на Областен информационен център- Кюстендил, бяха представени изискванията за кандидатстване по процедури „Ново работно място 2015” и „Активни” на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020г.,съобщиха за “Кубер прес” от ОИЦ Кюстендил.Процедура „Ново работно място 2015” предоставя възможност на работодатели, различни от държавна/централна и/или териториална и/или общинска администрация, да разкриват нови работни места за безработни и неактивни лица, което може да се комбинира с подходящи обучения, включително на работното място, за наетите по проекта лица.
Целевата група по процедурата са безработни и неактивни лица, като с приоритет са безработни с ниска степен на образование, продължително безработни и неактивни лица, безработни или неактивни лица с увреждания, безработни лица на възраст над 54 г. и безработни младежи до 29г. вкл.
С проекти от 50 000 до 391 166 лева, фирми могат да кандидатстват за наемане на безработни и/или неактивни лица за период до 12 месеца; за предоставяне на професионално обучение и обучение по ключови компетентности; за закупуване на оборудване, обзавеждане, дълготрайни нематериални активи и стопански инвентар, свързани със създаването на нови работни места; оборудване и адаптиране на нови работни места за хора с увреждания, включително ремонтни дейности и осигуряване на наставник за хората с увреждания.
Крайният срок за подаване на проектните предложения по процедурата е 14 септември 2015г.
Основната цел на процедура „Активни” е активиране и включване в заетост на младежи от 15 до 29-годишна възраст вкл., които не са нито в образование или обучение, нито в заетост и не са регистрирани като безработни лица в Агенция по заетостта.
Операцията е насочена към идентифициране и мотивиране за активно поведение на пазара на труда на неактивни младежи от целевата група. По процедурата са предоставени възможности за включване в обучение, първи/нов шанс за работа, както и придобиването на професионални умения и квалификация или насочване към връщане в образователната система на младежите, които не учат, не работят и не са регистрирани като безработни лица в Агенцията по заетостта.
Допустимите кандидатите по процедурата са неправителствени организации; организации, предоставящи посреднически услуги на пазара на труда; центрове за информация и професионално ориентиране; центрове за професионално обучение; социални партньори, общини или райони на общини и работодатели.
Партньорството е допустимо по процедурата.
Размерът на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е от 200 000 до 391 000 лв. Кандидатите могат за залагат разходи за идентифициране на младежите от целевата група, за провеждане на мотивационни обучения, обучения за професионална квалификация и по ключови компетентности, разходи за материали и консумативи, свързани с изпълнение на проектните дейности.
Крайният срок за подаване на проектните предложения по схемата е 31 август 2015г.
Проектните предложения и по двете процедури се подават само по електронен път, като се използва Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020), на адрес ‒ https://eumis2020.government.bg/
Кубер прес |