Сдружение „Партньори – Кюстендил” е домакин на първата работна среща по проект „Подобряване на качеството на живот на хора с увреждания и тяхната среда, чрез параолимпийския спорт БОЧА,съобщиха за “Кулер прес” от Сдружение „Партньори – Кюстендил”. Международното партньорство е по новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“. В работата по проекта усилия обединяват неправителствени организации от 6 държави – Полша, Македония, Гърция, Турция, Грузия и България.
Целта на първата работна среща е представяне на всички партньори и планиране на работата по проекта за първата календарна година от неговото изпълнение.
В рамките на партньорството ще бъдат обучени инструктори по Боча, които на по-късен етап от реализацията на проекта, ще сформират секции на местно ниво и ще обучават хора с увреждания и доброволци, които да се включат в международно състезание по Боча в края на проекта в Полша.
От „Партньори – Кюстендил” споделят, че са доволни от протичането на срещата и удовлетворен от факта, че Кюстендил е домакин на първата работната среща и това не е случайно, защото точно в нашия град се роди идеята за този проект и тук бе извършена голяма част от подготовката му. Това е естествено продължение и надграждане на дейностите, които сдружението е реализирало в рамките на предходни свои проекти.
Водеща организация в изпълнението на проекта е Сдружение за хора с увреждания „Старт” от град Познан, Полша, които са добре познати в Кюстендил, защото това е третият проект, който реализират в партньорство с кюстендилски организации и институции.
Петнадесет специалисти, работещи с хора с увреждания от различни кюстендилски институции, както и членове на взеха участие в обучителен семинар в Полша, по проект „Стартираме със „Старт”, по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Проектът се изпълнява от Сдружение „Партньори – Кюстендил” и.
Българските специалисти се включиха активно в предвидените по програмата срещи, дискусии и практически занимания. Организирано бе посещение на Център за трудова терапия в Душники, където изключително много се работи в сферата на професионалното обучение и придобиване на квалификация, която да подпомогне хората с увреждания да намерят трудова реализация. Специалистите обмениха опит с колегите си в Училищен комплекс, функциониращ към Болница за рехабилитация, където паралелно с лечението, което често е продължително, се реализират образователни дейности и дейности по арттерапия, музикотерапия и др. Едно от най-впечатляващите посещения бе това в Център за специализирано обучение на незрящи деца в Овинска, офталмологичния музей, изграден към центъра, както и прилежащия сензорен парк, специално построен за обучение на незрящите деца за адаптиране към реална среда.
Българските специалисти имаха възможност да участват и да наблюдават още много други дейности, насочени към хора с увреждания - водни спортни занимания, спортни занятия и игри на открито, танци в инвалидни колички, щафетни игри, които са адаптирани за хора с увреждания.
Кюстендилската делегация бе приветствана от г-жа Дотора Потейко - зам.-кмет на град Познан, отговарящ за хора с увреждания. Тя представи основните акценти в работата на Община Познан по проблемите на хората с увреждания и местните политики в тази посока.
Кубер прес
|