Във връзка със Световния ден „Движението – това е здраве”, РЗИ-Кюстендил инициира спортни игри, разходки на открито и здравно-образователни дейности сред различни възрастови групи,съобщиха за “Кубер прес”от РЗИ Кюстендил.
Отбелязването на Световния ден на двигателната активност - 10 май, започва през 2002 по инициатива на 55-ата Световна здравна асамблея с приемането на Резолюцията по въпросите на храненето, физическата активност и здравето. Резолюцията призовава страните-членки на СЗО всяка година да организират на национално и местно ниво разнообразни инициативи, насочени към популяризирането на физическата активност сред всички групи от населението.
Ниската физическа активност е включена в списъка на основните рискови фактори (тютюнопушене, нездравословно хранене, стрес и социална изолация), които водят до увеличаване на заболеваемостта и смъртността от неинфекциозни болести в света.
Според данни от проведено национално изследване в България 80% от хората на възраст 25-64 г. са с ниска физическа активност, налице е ниско ниво на информираност на населението за ползата от физическата активност при профилактика и лечение на заболяванията.
Създаването на нови технологии от една страна улесняват работата и пестят време на работното място или в домакинството, от друга страна резултатите са ниско ниво на физическата активност, мозъчната активност също намалява и се отразява на реакциите в ежедневието и може да доведе до депресия, увеличаване на заболеваемостта и смъртността от неинфекциозни болести, наднормено тегло и затлъстяване с всички последствия от това.
Физическа активност не означава само и единствено упражняването на различни видове спорт. Това са всички видове физическа дейност – разходки, домакинска работа, градинарство, танци,туризъм. Замяната на заседналият начин на живот в съвременното общество с ежедневни физически упражнения или дейност е абсолютно необходима, за да бъде човек във форма - не просто да изглежда добре, но и да се чувства по-здрав и по-работоспособен.
Необходими са повече инициативи, напомнящи, че за осигуряване здравословното развитие на децата и тинейджърите ежедневната физическа активност трябва да бъде с продължителност най-малко 60 минути.
Хората на възраст между 18 и 64 години трябва да се занимават с физическа активност с умерена интензивност не по-малко от 150 минути на седмица и 75 минути с интензивно натоварване. Всяко занимание с физическа активност трябва да продължава не по-малко от 10 минути.
Физическата активност на работното място е ползотворна в еднаква степен за работодателите и за служителите, тъй като спомага, от една страна, за по-висока работоспособност и по-малко случаи на травматизъм, а от друга подобрява показателите, характеризиращи физическото и психическо здраве на работещите.
Хората, които са физически активни страдат по-рядко от коронарна болест на сърцето, високо кръвно налягане, мозъчен инсулт, остеопороза. Физическите упражнения подпомагат имунната система и намаляват риска от рак на гърдата, рак на дебелото черво и други злокачествени тумори, повишават продължителността на живота в добро здраве с 8-10 години, подобряват настроението и самочувствието.
Кубер прес |