Колективът на Държавен архив Кюстендил по линия на дигитализация на архивни документи през 2014 г. е извършил в срок подбор и дигитализация на 221 документа и снимки с 547 страници/файла от списъка на планираните особено ценни документи от темите “Власт и управление” (най-старите протоколи от заседания на общинските управления в Кюстендил и Дупница) и “Втората световна война”,те ще бъдат публикувани в Интернет на съответните страници на ДА “Архиви”,съобщи пред”Кубер прес”,Петър Шейков директор на ДА Кюстендил.през периода в читалнята на отдела са обслужени 75 читатели. През годината посещенията в читалнята са 226,консултациите за местонахождението на документи за трудов стаж, за имоти в областта и в Босилеградско, Сърбия, за съдебни и нотариални документи и др. са 173. Издадени са 10 читателски карти, от които 4 с намаление за ученици, пенсионери и студенти,използвани 1635 архивни единици – 982 от читатели и 653 от служители на отдела. Направихме 1063 копия на документи. От тях 16 са дигитални копия.
През 2014 г. са били въведени общо 26 275 аархивни единици от масиви “К”, “С” и “Б”, както и 87 частични постъпления. За това помогна и работата в отдела на 4 стажанти по програма „Компас”, които въвеждаха данни във файла за импорт под контрола и с помощта на Д. Капитанска. Техният принос е 9849 архивни единици от масиви “К” и “С”. Крайният срок за приключване въвеждането на база данни в ИСДА за ОДА – Кюстендил е 01.08.2015 г.
През януари, февруари и декември архива в Кюстендил предостави и представи табла със снимки за Освобождението на Кюстендил 29 ян. 1878 г., за чл. кор. Йордан Захариев и за Деня на плодородието и 85 г. Институт по овощарство в Кюстендил на 7 професионални гимназии и училища от Кюстендил, с което запознахме учениците с ролята и дейността на Държавния архив в Кюстендил и с интересни архивни документи.
За трета година се прилага нов метод за по-обща популяризация на архивните фондове и документи на ОДА-Кюстендил с подвижни изложби от 2-4 табла на стойки с копия на документи за историята на региона в различни централни места на града или в училища.
От началото на годината изготвихме 4 такива самостоятелни изложби, с копия на архивни документи по темите: Освобождението на Кюстендил през януари 1878 г.; Кюстендилска пролет 1967, 1968, 1971 г. по дарени негативи, представена в продължение на 3 дни в различни централни части на града, включително и на градския площад по време на празника “Кюстендилска пролет” на 21 март.; 6 табла с копия на документи и афиши по случа 145 г. от създаването на читалище “Братство” – Кюстендил в сградата на читалището; 6 табла с копия на документи и снимки в Общинския драматичен театър в Кюстендил по случай Деня на плодородието и 90 г. Институт по овощарство/земеделие в Кюстендил. “Участвахме в 2 съвместни изложби: 1 изложба-постоянна експозиция в сградата на галерия “Вл. Димитров-Майстора” – Кюстендил, в която участваме със силно увеличени копия на оригинални ръкописни лични документи на Майстора, монтирани на голяма стена срещу входа на галерията и 1 съвместна изложба с копия на документи и снимки по случай 145 г. на читалище “Братство” – Кюстендил заедно с читалището, Регионалния музей и Регионалната библиотека. Поддържахме 5 фотовитрини на входа на сградата на отдела. Началникът на отдела участва в 5 интервюта и 4 репортажа по местните кабелни телевизии, както и в 3 интервюта по радио Фокус и радио Благоевград за дейността на отдела, новоприети документи, годишнини, юбилеи и исторически дати за региона. Той представи документи и участва съвместно с ОДА – Благоевград, Общински театър в Кюстендил и др. в подготовката на документален филм за режисьора проф. Сашо Стоянов, който се очаква да бъде излъчен през 2015 г. в националния ефир.
За всички популяризаторски изяви се стремяхме да уведомяваме своевременно със снимки, афиши и др. материали ДА “Архиви”, ДРДА – София и обществеността чрез електронните медии, Интернет страниците на ДАА и Фейсбук. “,отбеляза Шейков.
Кубер прес |