Поредица от успехи отчитат от Клуб по екология и устойчиво развитие в ПМГ Кюстендил,в резултат на постигнатите отличия еко-отборът в училището е познат на националната и международна сцена,съобщи за “Кубер прес”, Антон Сотиров преподавател в училището и еко-клубът. Френски, гръцки и софийски училища желаят да им бъде предаден опитът на кюстендилските ученици. Има многобройни похвали от различни представители на научните среди и национални и световни величия в областта на науката и екологията не само в България, но и в чужбина.
През октомври 2008 година в ПМГ „Проф. Емануил Иванов”- Кюстендил е създаден училищен „Клуб по гео-екология” по проект на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Схема „Да направим училището привлекателно за младите хора”. През октомври 2009 до края на 2010 г. клубът е доразвит по нов проект по същата програма, като премина в „Клуб по екология и устойчиво развитие”. Разликата в наименованията на клуба зависи предимно от тематичната насоченост. По първия проект се разглежда в по-голяма степен екологията на „неживата природа”, а по-втория проект е застъпена предимно екологията на живите организми и връзката между екологията и устойчивото развитие.
В рамките на двата проекта беше закупена различна екологична апаратура, такава с каквато се измерва в Европа и САЩ и всички развити страни. Електронни уреди за измерване параметрите на околната среда от известни фирми. Еко-клубът е оборудван с 2 апарата за измерване на различни параметри на вода, апарат за измерване на радиация, апарат за измерване на параметрите на въздуха, тестови индикатори за измерване параметрите на почви и екипи с лични предпазни средства – дрехи, каски, противогази, очила, ръкавици. Освен тези апарати бяха закупени и модерен микроскоп с вградена водео камера, с която да се правят снимки и филми на микроорганизми и други замърсители в почви, води, с компютърен изход за прожектиране на това, което се вижда на микроскопа в реално време. Закупени бяха компютри, интерактивни електронни дъски, телескоп с вградена видеокамера и други. Благодарение на ученолюбивите деца на ПМГ и професионалната работа на учителите резултатите не закъсняха, тъй като съвременното образование на 21 век се нуждае от инвестиции, по-големи от черна дъска и тебешир.
В рамките на двата проекта бяха изготвени и отпечатани два наръчника по екология и по екологичен мониторинг, каквито в България се издават за първи път. Автор е Антон Сотиров - единият от двамата научни ръководители на еко-клуба, заедно с Росица Везенкова - учител по биология и екология в ПМГ - Кюстендил. В двете книжки авторът описва опита си като инженер-еколог в САЩ и Университета в град Леобен - Австрия. В клуба е създаден отбор по екология, където деца с изявен интерес към екологията и желание за допълнителна работа започнаха подготовка за участия в състезания и олимпиади. След тежките теренни и лабораторни изследвания и подготовка в класните стаи учениците подготвиха няколко научни разработки по екология, които без никакви забележки бяха приети за печат в престижни научни издания. Това е факт, с който се гордеем, като се има предвид, в България научните публикации на ученици са изключителна рядкост.
Всички бивши членове на еко-клуба вече са студенти, много от тях по екология, биология, химия, медицина. През октомври 2008 г. Светослав Йорданов получи отлична оценка на олимпиадата по биология и здравно образования в Перник. През май 2009 научна разработка на тема „Екологичен мониторинг на град Кюстендил” се класира на 1-во място в Националния кръг на Балканиадата, организиран от Съюз на физиците в България. Авторите Светослав Йорданов, Ралица Тасева и Михаела Йерусалимова получиха правото да представляват България на Балканиадата в Лариса, Гърция, където отново се класираха на 1-во място и бяха наградени от Фондацията на Димитър Бербатов с вписване в книгата и сайта на фондацията за „Най-успелите деца на България за 2009”.
Следва 2-ро място на Националния конкурс „Земята позната и непозната”, където Деяна Велкова, Елизабет Василева и Юлиана Юлианова представиха разработката си „Киселинност на валежите в Кюстендил”. През октомври 2009 г. Михаела Йерусалимова и Ралица Тасева спечелват 1-во място на Националното състезание по екология и опазване на околната среда в Ямбол, включено в списъка на МОМН, което им донесе и отлични оценки за прием във ВУЗ. Силви Пасков и Виктор Симеонов представят България на Международната олимпиада за екологични проекти INEPO в Истанбул, Турция, където печелят бронзови медали. Антония Станкова и Биана Джонева представят отбора по екология на ПМГ - Кюстендил на Националния конкурс „Панаир на иновациите” в Европейската нощ на учените в София, където се състезаваха иновативни проекти от цялата страна. След като получиха наградата на журито и наградата на Списание „Обект”, те получиха и правото да участват в кръговете на Европейското първенство за иновативни проекти.
Бившите членове на еко-клуба вече са студенти, много от тях по екология, биология, химия, медицина.
Кубер прес |