На 8 август се открива ІІ то издание на “София Филм Фест”,съобщиха за “Кубер прес” от общински отдел”Култура и духовно развитие” .Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и община Кюстендил, с подкрепата на Националния Филмов Център, програма МEDIA Mundus на Европейския съюз и програма „Творческа Европа”. Събитието е в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА на КУЛТУРАТА 2019.
В рамките на три седмици – всеки петък и събота от 8 до 23 август, на Площад „Велбъжд” - Арката ще има специални срещи с нови, некомерсиални, световни и български заглавия – филми, които жителите на Кюстендил ще имат възможност да видят на открито в специалната програма, подбрана за тях. ВХОД – СВОБОДЕН!
Второто издание на „София Филм Фест в Кюстендил” ще бъде открито в 21,00 часа на 8 август (петък) с представяне на един от най-новите български филми, представен в рамките на 18-ия София Филм Фест през март и получил Наградата на фестивалната публика – „Последните черноморски пирати”.
Филмът ще бъде представен в Кюстендил лично от неговите автори – сценаристката Ваня Райнова и режисьора Светослав Стоянов. Те ще очакват коментари и са готови да отговорят на всички въпроси на публиката.
„Последните черноморски пирати” получи наградата на ФИПРЕССИ в Краков ’13, както и Голямата награда за най-добър документален филм на фестивала в Ереван ’13, а също бе обявен за най-добър документален филм на фестивала Let’s CEE МФФ, Виена ’13. В началото на месец юни бяха раздадени наградите на Българската филмова академия – режисьорът на „Последните черноморски пирати” Светослав Стоянов получи наградата за дебют в документалното кино, а филмът бе отличен и с наградите за режисура и оператор на документален филм.
Героите на филма обитават недостъпен плаж, преживяват с неясни средства и плуват в алкохолни пари и тестостерон. Вече 20 години капитан Иван-Джака и неговият екипаж търсят съкровището, скрито в залива на Карадере. Но те не са сами. Някой друг е надушил съкровището. Когато новините за неизбежния сблъсък достигат пиратския оазис, той започва да се разпада. Съмнения разяждат доверието, конфликти тлеят, напрежението ескалира. Така се ражда една съвременна трагикомедия за съкровищата, които търсим, и тези, които намираме...
Вторият филм, предвиден за първия фестивален ден в Кюстендил, е с начален час 23,00 - „Географът си пропи глобуса” на руския режисьор Александър Веледински. Той е създаден по бестселъра на Алексей Иванов, а главната роля е поверена на една от най-обичаните звезди в руското кино – Константин Хабенски.
Виктор е биолог по образование и не разбира нищо от карти, глобуси или компаси, но липсата на пари го принуждава да стане учител по география. Заедно със семейството си той заминава за Перм, където първите му дни в училището са разочароващи – децата са необуздана глутница, а Виктор не се разбира с останалите учители. Единствената му утеха у дома са дъщеря му и съпругата му... докато тя не решава, че иска развод. Виктор се чувства неразбран, самотен и нещастен, без никаква надежда за бъдещето. Положението се подобрява, когато стар негов приятел се появява в града. Двамата заедно започват да пият за повдигане на духа – алкохолът прави живота по-интересен, а се намесват и жени. Скоро преобразеният учител завежда класа си на експедиция по бушуваща река...
В събота – 9 август от 21,00 часа е началото на индийския филм „Кутия за храна” на режисьора Ритеш Батра. Пропит с мечти за бъдещето и разкриващ удоволствията от малките радости в живота, филмът отвежда зрителите в Мумбай, където едно от чудесата на града е разнасянето на кутии с храна. От 120 години всяка сутрин общност от 5000 разносвачи осигурява топла, домашно приготвена храна от къщите на домакините до офисите на съпрузите им. Голяма част от разносвачите са неграмотни и използват сложна система от цветове и символи, за да се ориентират в градския лабиринт на Мумбай. Учени от „Харвард” са анализирали тази система и са заключили, че само една на 4 милиона кутии бива доставена на грешен адрес. Филмът разказва историята на една такава кутия...
Пълнометражният дебют за Ритеш Батра е представен на „Седмицата на критиката” в Кан’13 и е показан с успех на фестивалите в Телюрайд, Сараево, Торонто и Лондон.
Вторият филм, предвиден за съботната вечер, е „А защо да не живеем заедно?” на френския режисьор Стефан Роблен. В актьорския екип са легенди като Джералдин Чаплин, Джейн Фонда, Пиер Ришар, Ги Бедос, Клод Риш и младия Даниел Брюл.
Петима дългогодишни приятели - пет различни характера и пет проблема, породени от остаряването. Клод, който винаги е обичал жените, неочакваната двойка Ани и Жан – той политически активист, тя буржоазната традиционалистка, и Жана и Албер – тя феминистка, той политически бонвиван. Сърцето на Клод е по-слабо, отколкото неговата пламтяща страст. На Жан вече не е разрешено да се занимава с хуманитарна дейност – заради възрастта е твърде рисков за застрахователната компания! Ани иска да спечели отново своите внуци. Жана крие сериозна болест. Албер не забелязва, че паметта му прави номера. Решението е обща къща.
Петимата се местят да живеят заедно, защото синът на Клод е избрал стая за баща си в старчески дом, дъщерята на Албер е дала кучето му в приют, без да го пита, а никой от петимата не желае все още да се откаже от известна независимост. За да направят общия си живот поне малко по-лесен, Жана наема младия студент Дирк, който се премества с тях в дома на Ани и Жан.
На 15 август (петък) от 21,00 часа е срещата с „Цирк Колумбия” - творбата на носителя на „Оскар” за филма „Ничия земя”, режисьора Данис Танович. Копродукцията между Босна и Херцеговина, Франция, Великобритания, Словения, Германия, Белгия и Сърбия ни връща в 1991 г. Комунистите са предали властта и Дивко Бунтич пристига в малкия град на своето детство, за да заживее отново в родния си дом. След 20 години изгнаничество в Германия той се завръща с лъскавия си червен мерцедес, младата и секси приятелка Азра, черния котарак Бони, който му носи щастие, и пълен джоб със западногермански марки. Дивко използва парите и връзките си да изгони от дома съпругата си Луция, но в същото време се опитва да се сближи наново с 20-годишния си син Мартин. Когато котаракът Бони изчезва, целият град се втурва да го търси, за да получи обявената голяма парична награда. Улисани във всекидневните си грижи, местните жители не забелязват назрелия политически конфликт – Хърватска се е отцепила и хората в Югославия трябва да изберат на чия страна са, докато сърбите бомбардират Дубровник. Въпреки че всичко в областта е под напрежение, никой не може да си представи, че нещо може да раздели Босна и Херцеговина.
За 15 август е предвидена още една прожекция с начален час 22,30 на забавния филм на режисьора Андрей Кошак „Шоково състояние”, копродукция на Словения, България, Сърбия, Босна и Херцеговина и Македония. Музиката е дело на Стефан Вълдобрев. Историята на филма започва на празника на трудa 1 май 1986 г., в Любляна, Югославия. В металообработващия завод „Соцработник” Петер Змазек е награден като „Най-добър работник за годината” и най-сетне получава общинско жилище. Петер е толкова шокиран, когато получава жилището, че изпада в амнезия и започва да сънува своя социалистически рай. И понеже състоянието му не се променя ни най-малко, не след дълго го настаняват в клиника за душевно болни. Когато дванадесет години по-късно Петер излиза от амнезията, действителността изцяло се е променила. Жена му се е омъжила повторно за най-добрия му приятел, децата са пораснали, а родината Югославия вече я няма. Всички се стремят да станат европейци; всички искат скорострелно да се превърнат в капиталисти. Петер поема нещата в свои ръце. Филмът разказва една история за загубването и преоткриването на силата на честността. „Шоково състояние” е черна комедия за капитализма и променящите се ценности на обществото през последните 20 години, които напълно преобразиха източноевропейските страни.
Един изключителен филм, носител на Наградата LUX на Европейския парламент за 2013 година, ще се срещне с киноманите в Кюстендил на 16 август (събота) от 21,00 часа. Това е „Краят на омагьосания кръг” на режисьора Феликс ван Хрунинген, който получи наградата на „Europa Cinemas” и наградата на публиката в раздел „Панорама” на Берлинале 2013, а Веерле Бетенс получи признание за своята роля на Европейски филмови награди 2013, където й беше връчена наградата за най-добра актриса.
Връзката на Дидие и Елиз е бурна и страстна – любов от пръв поглед. Дидие свири на банджо в блуграс група, живее в каравана в белгийската провинция и се прекланя пред Америка като „страната на свободата”. Елиз има салон за татуировки. Тялото й е покрито с картини – дребни спомени от минали връзки, чиито имена са внимателно подменени с нови татуировки. Скоро двамата стават неразделни. Елиз пее в групата на Дидие. Не след дълго им се ражда дъщеричка – малката Мейбел, заедно с която семейството се нанася в нетипично, но очарователно ремонтирана къща. За съжаление, едва навършила 6 години, Мейбел се разболява много тежко, а Дидие и Елиз реагират по съвсем различен начин. Но Мейбел не им оставя избор и двамата ще трябва заедно да се борят за нея. Дали ще се справят, след като са толкова различни?...
22 август (петък) ще предложи на Кюстендил още една специална среща с българското кино – филма на младата режисьорка Кристина Николова „Вяра, любов и уиски”, който беше представен в конкурсната програма на 16-ия София Филм Фест и успя да събере много почитатели сред младата публика на фестивала. Началният час на прожекцията е 21,00.
Млада българка се отказва от приказния си живот в Америка и се връща у дома при своя страстен приятел Вал, който обаче има саморазрушителни навици. Когато съвсем неочаквано в България пристига годеникът ù Скот, тя трябва да избере между уреденото бъдеще, което той ù предлага и обречената любов с Вал.
Сценарият на филма е дело на Кристина Николова и Пол Далио, зад камерата е Александър Станишев, а ролите са поверени на актрисата от Македония Ана Стояновска и на обичаните от българската публика Валери Йорданов, Явор Бахаров, Лидия Инджова. При участието на филма на фестивала в Сламданс, той получи наградата „Kodak Vision” за най-добър оператор, както и наградата за най-добър европейски филм в Белгия през 2013 година, а също и награди за дебютен филм в Сейнт Луис, САЩ, Баджа, Мексико и на фестивала на филмите от Югоизточна Европа в Лос Анджелис. Актьорът Валери Йорданов и продуцентът Георги Николов ще бъдат специални гости на публиката в Кюстендил и ще очакват впечатленията на зрителите, както и техните въпроси.
Вторият филм в петъчната лятна вечер, с начален час 22,30, е израелската комедия „Според размера” на режисьорите Шарон Маймон и Ерез Тадмор. Любов, смях и сумо. Защо да се тормозите с диети, ако вместо това можете да излезете на ринга? Четирима приятели стигат до същото заключение, а то от своя страна води до безброй комични ситуации и насочва вниманието ни към социалния натиск върху хората с наднормено тегло. Филмът използва борбата сумо като начин за получаване на признание и протест срещу обсебения от мисълта за диети свят. Може ли сумото да помогне на героите да подобрят положението си в обществото и да внесе мир в объркания им живот? Всеки персонаж крие тайни и лични чудатости, които интригуват, разсмиват и поддържат напрежението...
На 23 август (събота), от 21,00 часа е началото на поредната фестивална прожекция в Кюстендил, когато киноманите ще имат възможност да видят най-новата творба на прочутия британски режисьор Кен Лоуч – „Ангелският дял”. Кан ‘12 – Награда на журито, номинация за най-добър режисьор; Сан Себастиан ’12 – Най-добър европейски филм според публиката; Европейски филмови награди ‘12 – Номинация за най-добър композитор – това са само част от признанието за работата на Лоуч.
Роби се промъква в родилното отделение при приятелката си Леони, за да прегърне за първи път новородения си син. В този вълнуващ момент Роби си обещава синът му никога да не изпита и част от трудния живот, който е имал. Шансът за промяна идва, когато Роби се запознава с Рино, Алберт и Мо, криминално проявени като него, с които се залавя за необичайно начинание – да отмъкнат няколко бутилки от най-доброто и баснословно скъпо малцово уиски в света. Роби притежава уникална дарба да разпознава вкусовите качества на уискито. Дали това ще промени живота му? Само ангелите знаят...
„София Филм Фест в Кюстендил” е част от проекта „Операция КИНО”, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 година. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас и Пловдив, регионалните издания на СФФ – в над 20 града, които се реализират през последните четири години като част от международния проект „Операция Кино” (обща инициатива на фестивалите в София, Истанбул, Сараево и Клуж), пътуващите из България прожекции на филми от последните издания на СФФ – „СФФ на път” и младежкото издание на фестивала – „СФФ за учащи”.
Очакваме Ви на Кино!
Кубер прес |