РЗИ Кюстендил информира за “Кубер прес”,че днес се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването. Целта е насочване на вниманието към този проблем на много хора, да положат усилия и редуцират теглото си, като по този начин намалят риска за себе си от сърдечно-съдови заболявания, ортопедични заболявания, заболявания свързани с обмяната на веществата, като подобрят качеството си на живот.
Затлъстяването е заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма на човека. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се определя като наднормено тегло или като затлъстяване.
Затлъстелите хора носят на гърба си огромно количество излишни мазнини и рисковете за тяхното здраве са сериозни. Затлъстяването е не само естетичен, но и здравословен проблем. То е причина за развитието на редица заболявания: сърдечно-съдови /атеросклероза, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт/, захарен диабет тип 2, злокачествени новообразувания, подагра, ставни, дихателни заболявания и други. В резултат на това затлъстяването съкращава живота и води до преждевременна смърт.
Акцентът, поставен от Европейския съюз и националните правителства, е главно върху храненето и физическата активност, тъй като през последните години затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в Европа. Според данни на Световната здравна организация в повечето европейски държави между 30 и 80% от хората над 18 години са с наднормено тегло. Средно 20% от децата са с наднормено тегло, като ¼ от тях със затлъстяване, което означава, че 14 милиона деца са със свръхтегло и 3 милиона със затлъстяване.
В България два милиона от възрастното население е със свръхтегло, а един милион от тях със затлъстяване.
Данните от национално проучване на храненето сред децата в ученическа възраст в България за 2010- 2011г. показват, че с наднормено тегло са 30,2 % от изследваните момичета и момчета, като 12,7% от тях са със затлъстяване. Установява се тревожна тенденция на увеличаване на затлъстяването при децата в България.
Профилактиката на затлъстяването започва още в детския и юношеския период, като важна роля тук играе, както семейството, така и медицинските специалисти и учителите за изграждане и затвърждаване на навици за здравословен начин на живот, здравословно хранене и физическа активност и спорт.
Средствата за борба със затлъстяването в детска възраст са намаляване на времето, прекарано от децата пред телевизора и компютъра, осигуряване на приятна физическа активност, съобразена с тяхната възраст. Ежедневно децата трябва да имат поне 60 минути физическа активност, по възможност на открито.
Сред препоръките за хранене на децата и юношите са ограничаването на сол и захарни продукти, на безалкохолни напитки, а в менюто им да бъдат включени ежедневен прием на плодове и зеленчуци, зърнени храни и картофи, както и осигуряване на достатъчен прием на вода.
Родителите трябва да контролират редовно теглото на децата и да се съветват с личния лекар или педиатър за подходите за поддържане на здравословно тегло.
Подобни са препоръките и за възрастните хора: ежедневна консумация на над 400 гр. разнообразни плодове и зеленчуци, повече прием на нетлъсти меса и риба и ограничаване приема на сол и мазнини. Физическа активност с умерена интензивност не по-малко от 150 минути на седмица и 75 минути с интензивно натоварване.
За всеки – без разлика от пол, възраст и социален статус, съществува подходяща форма на физическа активност, която да му влияе благотворно на здравето.
Правилното хранене спомага за нормалното физическо и психическо развитие, за оптимална телесна маса, добро самочувствие и работоспособност, повишена устойчивост спрямо неблагоприятни фактори на средата.
Кубер прес |