В Областната служба по “Изпълнение на наказанията” в Кюстендил, най-много с присъда пробация са лица шофирали лед употреба на алкохол,от които в Дупница-62 и в Кюстендил -43,информират за “Кубер прес” от Областната служба по “Изпълнение на наказанията” в Кюстендил.По средата на 2013 година са преобладавали кражбите на ток,от началото на 2014 преобладават присъдите за хулигански прояви –леки тежки телесни повреди.През миналата година има лице с пробация наложена за убийство по непредпазливост.Изтърпяващия мъж наказанието е от село Циклово, община Бобошево.Има осъдени за измами основно документни.За лицата които не се подписват редовно си налагат дисциплинарни наказания, по-леко забележка и по-тежко предупреждение за замяна на пробацията с лишаване от свобода. Пробациите за наркотици са не повече от 10.
През 2012 година от Областната служба по “Изпълнение на наказанията”-Кюстендил към Окръжен съд Кюстендил са направени 9 искания за замяна на пробацията с по-тежката – лишаване от свобода, през 2013 година те са 3 всичките са уважени.На осъдените на пробация съдът налага най-често мерките:регистрация по адрес –подпис и среща с пробационния служител. В Областната служба по “Изпълнение на наказанията”-Кюстендил се работи по различни програми :за извършители на измами, кражби, шофиране след употреба на алкохол, за хулигански прояви, за наркотично зависими.Програмите се провеждат индивидуално и групово.В процеса на програмите се представят определени модели на поведение,което осъдените трябва да усвоят.Те са насочени към анализ на причините довели до престъплението- да се търсят други алтернативни, развиване на умения и законосъобразно прилагане, да не нарушава нормите и правилата на обществото. Тези програми са утвърдени от ГДИН. Извършва оценка се идентифицират два вида риск- дали е рецидив, дали ще извърши повторно престъпление и съответно изследвате другия риск, ако той е проявил определено поведение за околните и като цяло за обществото. Колкото по тежко е престъпление, неговия начин е по-голям и рискът е по-голям. Програмите са насочени към личностото развитие на осъдения. Това е превъзпитателния процес, защото дали е наказание или пробация е за възпитание.
Пробационните мерки освен подписка и среща с пробационния служители са и безвъзмезден и поправителен труд,включване в програми за обществено въздействие,курсове за професионална квалификация, ограничаване на свободното придвижване,забрана за посещение в определен гради или заведение. Имат право да излизат извън страната, стига да си изпълнява мерки.
Продължителност на пробациите за лица с първи присъди е минимум 6 месеца без да е рецидив,рецидивите са 30-40%.Има непълнолетни 2-ма осъдени на пробация- Кюстендил-за кражба и Дупница –за хулигански прояви. Работата с непълнолетните е по особено, ние работим в контакт с Детска педагогическа стая, с отдела Закрила на детето, с местната комисия към общината. Имаме специално обучен служител да работи с непълнолетен. Служителят държи връзка с училищата и родителите. Този инспектор, работата му е в по широк аспект.
Броят на хората с осъдителни присъди с които работи един инспектор на пробация е оптимален- нито голяма и нито малка. Като техен ръководител мисля, че служителите се справят. Работата е пробационните служители е натоварваща,срещат се осъдени с негативна нагласа, в първия момент работата на инспектора е да снеме напрежението, ако не го снеме, резултатът от програмите е нулева Законът не забранява осъден да си смени инспектора, но досега нямам подадена подобна молба.
Кубер прес |