Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страната в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на общите индикатори е ежегодно провежданото Наблюдение на доходите и условията на живот (EU- SILC),съобщи за «Кубер прес»,Катя Мирчева директор ан НСИ Кюстендил.
По окончателни данни от изследването, проведено през 2012 г., линията на бедност общо за страната за 2011 г. е 279.67 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност е било 21.2% от населението на България.
Данните от изследването позволяват изчисляване на линия на бедност за всяка област. Приложен е същият метод както при линията на бедност на национално ниво - 60% от средния общ разполагаем нетен доход на домакинствата в рамките на областта. За 2011 г. в област Кюстендил размерът на линията на бедност е 240 лв. средномесечно на лице от домакинство, като под прага на тази линия е живяло 19.3% от населението на областта или около 26.1 хил. лица.Спрямо предходната година размерът на линията на бедност за областта намалява с 10.4% (при средно 1.9% за страната), а относителният дял на бедното население нараства с 2.6 процентни пункта - динамика, противоположна на средната за страната, където този дял намалява с един процентен пункт. За 2011 г. област Кюстендил се нарежда на 19 място в страната по размер на линията на бедност. В областта относителният дял на бедност при мъжете е 16.7%, а при жените – 21.6%. Разликата в равнищата на бедност по пол е 4.9 процентни пункта при средно 3.3 пункта за страната. В сравнение с предходната година делът на бедност при мъжкото население в област Кюстендил нараства с 1.9 процентни пункта, при жените с 3 пункта,
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2011 г. на национално ниво показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, равнището на бедност нараства от 21.2 до 25.9%. За област Кюстендил при горната конфигурация равнището на бедност се повишава от 19.3 до 22.9% или с 3.6 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност за областта нараства до 52.0% или с 22.2 процентни пункта, а средното равнище на бедност за страната достига 41.8%, отбелязвайки увеличение с 32.7 процентни пункта.
Поляризацията на населението в област Кюстендил по доход, измерен чрез съотношението на доходите между бедните и богатите слоеве на обществото за 2011 г. показва, че най-бедните 20% от домакинствата в областта имат 5.5u пъти по-нисък доход от най-богатите 20%, като спрямо 2010 г. поляризацията намалява.
Във връзка с поставените цели по ключови сегменти на стратегията „Европа 2020”, от изследването на доходите и условията на живот се изчислява комбиниран показател за регулярен мониторинг на напредъка на страните при изпълнение на националните подцели за намаляване на бедността и социалното изключване. Показателят включва лица, живеещи в риск от бедност, с материални лишения, и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност. За страната индикаторът сочи, че 49.3% от населението се нуждае от специални грижи за справяне с бедността, социалното разслоение и изключването от активна трудова дейност. За област Кюстендил през 2011 г. 74.0 хил. лица или 54.8% живеят в риск от бедност или социално изключване, като тук попадат 55.2% от мъжете и 54.5% от жените в областта. През 2010 г. делът на мъжете е бил 50.4%, а този на жените - 48.0%.
В общите показатели за оценка на бедността са включени и субективни индикатори, свързани с материални лишения. Те показват субективната оценка и личните нагласи на лицата и домакинствата относно възможностите за задоволяване на отделни нужди и потребности. За оценка на материалните лишения на домакинствата се използват девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги, като например (някои от тях са): ползване на едноседмична почивка извън дома, посрещане със собствени средства неочаквани финансови разходи, консумация на месо, пилешко или риба (или вегетарианския им еквивалент) всеки втори ден, ограничения при отоплението на жилището поради недостиг на средства, затруднения при плащането навреме на разходи за жилището.
През 2011 г. в област Кюстендил 52.9% от населението живее в тежки материални лишения и нараства спрямо предходната година с 6.5 процентни пункта.
Лица, живеещи в домакинство с нисък интензитет на икономическа активност, се дефинират като лица от възрастовата група 0 - 59 години, живеещи в домакинство, където възрастните (18 - 59- годишните, с изключение на студентите от възрастовата група 18 - 24 години) работят под 20% от техния потенциал през референтния период.
Следвайки дефиницията, през 2011 г. 10.8 хил. лица живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, или 16.2% от населението. Спрямо 2010 г. относителният им дял намалява с 0.8 процентни пункта.
Кубер прес |