Световната здравна организация отбелязва 26 юни като Световен ден за борба с наркотиците от 1998г., по решение на Общото събрание на ООН - информира Елена Андонова експерт от РИОКОЗ.
Наркотиците са вещества от естествен или синтетичен произход ,които се намесват в обменните процеси на тялото и могат да променят нормалните психически функции на организма, влияят върху настроението , възприятията и поведението , а при многократна употреба довеждат до психическа и/или физическа зависимост.
Употребата на наркотицете е позната на човечеството от хилядолетия – от 5000г. преди Новата ера. Различни вещества с наркотично действие са се използвали в религиозната и медицинска практика от най-древните племена и народи.
През последните години в развитието на проблема наркомании у нас се наблюдават тревожни тенденции. Нараства броят на младите хора в нашата страна, станали жертва на наркотиците. От проведените изследнвания от Националния център по наркомании се вижда , че 27,4% от употребяващите са на възраст до 25г.,94,5% - до 30г. – обща средна възраст – 23,1г . Най-употребяваният наркотик в България е канабисът .Най-голям е броят на злоупотребяващите с различни форми на канабис .
Увеличава се броят и на хората , употребяващи други психоактивни вещества.За съжаление за младите хора в България употребата на алкохол и цигари взема застрашителни размери.
Изготвен е проект на Национална програма за предотвратяване на зроупотребата с алкохол в Република България – 2008 – 2012г.Тази програма създава вътрешната рамка за прилагане на мерки с цел ограничаване отрицателното въздействие върху здравето на гражданите вследствие злоупотребата с алкохолни напитки.Управлението на разумното потребление на алкохол е приоритет в областта на общественото здраве. Употребата на алкохол е вкоренена в бита , традициите , обичаите , културата на българския народ и за съжаление отношението към нея остава либерално. През 2006г. са регистрирани 15779 болни с психични и поведенчески разстройства, дължащи се на злоупотребата с алкохол, които са под наблюдение на психиатричните заведения.Това са 205,5 човека на сто хиляди българи, като най-голям брой от тях са в областите Бургас(2781), София (1500), Перник (1117) и Ловеч (1071).
Най-често употребяваните алкохолни напитки в България съдържат приблизително следното количество абсолютен алкохол:
-50мл ракия, водка, коняк, уиски и други спиртни напитки(~40о) – 20мл АА;
-100мл червено/бяло вино (~11о) – 11мл АА;
-500мл бира (~5о) – 25мл АА.
Повечето млади хора опитват алкохолни напитки в твърде ранна възраст.От огромно значение е родителският пример.Влиянието на връстниците е също много силно в периода на юношеството, когато започва да се отстоява независимостта от родителите и да се формират приятелски групи.В този етап на преход юношите експеримантират различни поведенчески роли, характерни за зрелите хора.Увеличават се лицата, които губят контрол върху приема на алкохолни напитки, независимо от вредите, които той нанася на тях и обкръжението им.Все още малко внимание се отделя на синергичния ефект от едновременната употреба на цигари и алкохол , алкохол и наркотици. От 01.01.2005г. в Република България е в сила Закон за здравето , според който Министерството на здравеопазването и други компетентни органи съвместно с НПО , създават условия за ограничаване на злоупотребата с алкохол, като се осъществяват промотивни и профилактични дейности, осигурява се достъп до медицинска помощ и социална защита на засегнатите лица, а също така тези дейности се реализират чрез национална програма, подпомагана и на общинско равнище чрез изработване и прилагане на регионални програми. Необходими са усилията на всички – родители , учители , на цялото общество за преодоляване на либералното отношение към употребата и злоупотребата на алкохол ; стриктно спазване разпоредбите на чл.54 и чл. 55 от Закона за здравето , забраняващи употребата на алкохол и цигари от малолетни и непълнолетни за да спрем епидемичното и разрастване .
Кубер прес |