Община Кюстендил излиза с програма за повишаване на раждаемостта,повишени държавни стимули за първо, второ и трето дете във всяко семейство, 350 лева еднократна помощ за първо дете, 700 лева еднократна помощ за второ и трето дете,съобщи за “Кубер прес”,Юлия Драганова началник сектор”Протокол и връзки с обществеността в община Кюстендил. Отказалите, предложена им работа губят стимулите.На брифинг кмета Паунов ,обясни че целта на програмата е
повишаване на раждаемостта и преодоляване на демографската криза. Той ще внесе докладна в Общински съвет – Кюстендил с предложение, родените след 1 януари 2013 година първи три деца за всяко семейство в Община Кюстендил да ползват безплатна ясла и детска градина. На по-късен етап ще се обсъдят възможностите за безплатно хранене от първи до четвърти клас на всеки един от учениците. „Ще настояваме това да стане национална политика” категоричен е Паунов. „Общината ще излезе с предложение пред държавните институции, месечните помощи за всяко дете да бъдат увеличени, както и еднократната помощ при раждане.“Предложения са:месечните помощи за отглеждане на дете за първата година от раждането да се увеличи от 100 на 150 лева, а добавката за деца с трайни увреждания от 189 на 300 лева.Месечните помощи за дете до завършване на средно образование да бъде увеличено от 35 лева на не по-малко от 50 лева месечно за дете, в случая с близнаци – от 52,50лева на 70 лева.Размерът на еднократна помощ при раждане на живо дете да се промени както следва:за първо дете – от 250 лева на 350лева;,второ дете – от 600 лева на 700 лева и за трето дете – от 200 лева на 700 лева.Всеки родител, който желае да се възползва от услугата детето му да посещава безплатно ясла или детска градина и останалите стимули, трябва да работи или да е регистриран в Бюрото по труда, да не е отказвал предложена му работа от Бюрото по труда и да не е освобождаван за недобросъвестно отношение към такава, да спазва законите на Република България и да спазва ангажиментите си по отношение на децата и останалите членове на семейството /посещение на детска градина, ясла и училище/.
По отношение на ресурсите в детските градини, ще се разчита на доброволчески инициативи от студенти във филологически и педагогически профил, на които работата им трябва да бъде призната от държавата не само за осигурителен, но и трудов стаж. Дарителите в социалните фондовете за майчинство, детски надбавки, безплатно училище и детски градини трябва да получат допълнителни данъчни облекчения.
По европейските програми трябва да бъдат разкрити допълнителни мерки за осигуряване на средства за хранене и за педагогически и медицински персонал. „Държавата трябва да поеме отговорността за първите 3 деца, за да се преодолее демографския срив и ще стъпи на краката си, когато протегне ръка на младите хора и техните семейства” заключи Петър Паунов.
Кубер прес |