300 0 доброволци от ДНЕС в страната ,от които 14 души от община Кюстендил започват агитация и да призовават гражданите да гласуват активно и по съвест на предстоящия на 27 януари референдум,съобщи за “Кубер прес”,Огнян Иванов областен координатор на движението в Кюстендил. От ДНЕС настояват за нов закон за референдумите ,за целта от движението до пролетта ще внесе предложения.„Похвално е, че повече от две десетилетия след началото на демократичните реформи у нас най-сетне българските граждани ще имат възможност да изразят позицията си чрез пряко допитване. Проблемът е, че след като „пропуснаха“ да ни попитат за затварянето на реактори в АЕЦ „Козлодуй“, за членството в НАТО и ЕС, и за ред други неща, сега политиците решиха да прехвърлят върху нас отговорността за решението на такъв тежък въпрос, какъвто е строителството на нова ядрена централа. За това трябва да се гласува!”
Като гражданско, неангажирано политически движение, „ДНЕС“ няма да се ангажира с позиция „за“ или „против“ изграждането на втора ядрена централа, а ще остави това на съвестта и свободната воля на българските граждани и симпатизантите си. За „ДНЕС” по-важно от всичко е гражданите да бъдат обективно информирани за ползите и негативите от бъдещото изграждане на нова ядрена централа и на тази база да гласуват по съвест!“, Позицията на Движението е, че е изключително важно българите да проявят активност и да отидат до урните на 27 януари, тъй като е важно за една демократична европейска държава да чуе гласа на гражданите. Политиците трябва да свикнат да търсят волята на гражданите не само на избори.Призоваме гражданите да гласуват масово и по съвест, като за да формират позицията си, преди това трябва да се информират добре по темата на вота. Те трябва да потърсят гражданските отговори на редица въпроси, сред които:Колко ще струва изграждането на нова ядрена централа и какви средства са вложени до момента за този проект?Кой и как ще финансира проекта – държавата (т.е. ние, данъкоплатците), частен инвеститор или чрез публично-частно партньорство?Каква ще бъде финансовата тежест за българските граждани? Какви са потенциалните ползи за енергийната независимост на страната ни, за националната сигурност, за пазара на труда, за развитието на икономиката и свързаните с енергетиката отрасли, за науката, образованието и др.?Какви са потенциалните рискове за околната среда?През годините на прехода имахме достатъчно време да се убедим, че интересите на гражданите са последна грижа на българските политически партии. Референдумът е крещяща илюстрация на това състояние.„ДНЕС“ призова гражданите да дадат своя вот, защото това е реалната демокрация и това е смисълът гражданите да направят избор на своето бъдеще и това на децата си.Проведено беше допитване сред доброволците на Движение „ДНЕС“ от страната относно предстоящия референдум. Резултатите от допитването сочат, че противоречивата информация по отношение на ползи и вреди, цена и възвращаемост, както и подмяната на въпроса, са причина за объркване и все още неясна позиция у мнозина. В почти всички доброволчески организации на „ДНЕС” се изказва мнението, че е нужна допълнителна разяснителна кампания.
Във връзка с това Гражданско движение ”ДНЕС” започва информационна кампания във всички населени места, с която да помогне на гражданите да направят своя информиран избор за бъдещето на българската ядрена енергетика. Над 3000 са доброволците от Движението в страната, от които 14 в нашата община, които ще обикалят по домовете на хората за да информират гражданите чрез брошури „самиздат”, как максимално информирано да направят своя избор.Трябва да се гласува по съвест:Защото пропуснаха да ни попитат за затварянето на реактори на АЕЦ „Козлодуй”, за влизането в НАТО и ЕС, както и за ред други въпроси за националното ни бъдеще?Защото е важно за една демократична европейска държава да се даде право на законодателна инициатива и на самите граждани”Защото политиците трябва да свикнат да търсят волята на гражданите не само на избори.
Какво сочи опита на „ДНЕС“ във връзка с действащия Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление? Преди повече от две години Движението организира национална подписка срещу монополите, в която се включиха над 700 000 граждани от цялата страна. Оттогава минаха две години – 700 дни политическо безразличие и управленско високомерие над 700 000 граждани! Позицията на „ДНЕС“ е, че настоящият закон е неефективен, неработещ и, като цяло, недемократичен. Законът поставя участието на гражданите в управлението на държавата на формална основа, а реални измерения на гражданския вот практически няма. Във връзка с това, от „ДНЕС“ настояваме за спешно приемане на изцяло нов Закон за референдумите, който да гарантира на българските граждани и данъкоплатци, че ще имат реално участие при вземането на управленски решения от национално и регионално значение. Това трябва да бъде закон, който да задължи по недвусмислен начин управляващия елит да се съобразява с решението на своите избиратели извън тяснопартийните интереси и политика.
Кубер прес |