В присъствието на консула на Р. България, заместник кмета на Община Кюстендил, кметът на община Дойран, граждани и представители на съседните общини тържествено бе открит Музей на Първата световна война,съобщи за “Кубер прес”,Северина Иванова. Тази дейност е част от проекта "Превръщане на линиите на разделение в точки на сближаване", който се осъществява в партньорство с община Кюстендил, Република България, и се реализира със средства от Програмата за трансгранично сътрудничество на Европейския съюз. Точният период на изграждането на стара сграда не е известна, но има данни за нейната функция, като Турско училище. Бившето школо, което е обучавало турци, е било разрушено през далечната 1918 г. По-късно са правени опити училището да бъде реставрирано, но без резултат.
“Сега благодарение на съвместната работа с Община Кюстендил, спечелихме проект на стойност 300 хил.евро. Със средствата успяхме да превърнем това училище в музей и изградихме пътека за достъп до 4 бункера и окопи на Кала тепе“. „В Кюстендил също беше направено много – реставрира се скривалището и околното пространство към вилата на ген. Жеков в лесопарк „Хисарлъка”. Беше изграден и асфалтов път Костницата в село Гюешево”, добави зам.кметицата Росица Плачкова.
През февруари 2012 г. е започва възстановяването на училищната сградата и в срок от 6 месеца е напълно реконструирана и превърната в музей.
Фокусът на проекта е да се изгради трайно приятелство и сътрудничество между гражданите на Дойран и Кюстендил, чрез запознаване с културните традиции на двата града. Гости от Кюстендил бяха фолклорен ансамбъл „Родолюбие“,
“Придобивката е нещо уникално, което ще остане за поколения напред. С този музей и с нещата който направихме съвместно с Дойран ще превърнем двата града в една от най-желаните туристически дестинации”, обяви със задоволство и координаторът на проекта от българска страна Борислав Крумов.
Кубер прес |