С резолюция на Генералната асамблея на Организацията на Обединените нации от 26 октомври 2005 г се призовават правителствата и международната общественост, всяка трета неделя от месец ноември да се отбелязва като “Ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия”,съобщи за “Кубер прес”,Катя Табачка говорител на полицията в Кюстендил. През периода 2001-2011 г. при общо 10 167 броя пътно-транспортни произшествия на територията на Кюстендилска област, от които 1 304 тежки, са загинали 178 души и са ранени 1 506.От убитите 26 души са на възраст до 24 г., което прави близо 15 % от всичките, ранените в тази възрастова категория са 443, което е 29 %. На възраст от 25 до 64 год. убитите са 101 души или почти 57 %, ранени са 858 или също 57 %.
В населени места са загинали 57 души, а ранени са 788. По пътища от републиканската пътна мрежа и по общински пътища са загинали 121 души и 465 са ранени.
През изминалата 2011 г. в областта са регистрирани общо 463 бр. ПТП, от които 85 са тежки, при които са убити 8 и 110 са ранени. ПТП с деца и юноши до 18 години са 12 броя с 11 ранени.
От началото на тази година са станали 430 ПТП, от тях 79 тежки с 9 убити и 79 ранени граждани. В сравнение със същия период на миналата година, произшествията са с 60 повече, тежките са с 8 повече, убитите са с 3 повече, а ранените с 6 по-малко
На този ден приканваме гражданите да се замислят за опасностите в пътното движение и как да се предпазим от тях, да си припомнят за тежките злополуки, които са се случили с тях, техни близки и приятели и да си дадат сметка кога преди злополуката и от кого не е било направено навреме вярно действие, за да бъде предотвратено нещастието.
На този ден за размисъл и равносметка призоваваме водачите на превозни средства да използват винаги предпазните колани и защитни каски, да избират разумната, нерискова, скорост на движение; да избягват разговорите с мобилни телефони по време на шофиране /приемане и изпращане на съобщения чрез тях/ ; да не шофират под въздействието на алкохол или упойващи вещества и лекарства; да не шофират преуморени, недоспали и в състояние на нервно напрежение стрес и афект. Да си напомняме непрекъснато, че спестените броени минути с цената на превишена скорост и риск нямат значение, и че най-важната цел на всяко пътуване е успешното пристигане без инциденти. Че трябва винаги да превозваме децата си в автомобилите с обезопасителни столчета и седалки, ежедневно да ги учим на азбуката на пътната безопасност. Пешеходците трябва да бъдат много предпазливи, разумни и дисциплинирани, защото са най-незащитени и уязвими, особено възрастните хора.
Кубер прес |