Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
РИОКОЗ Кюстендил дебатира темата в Денят на земята
  Категория: Общество     16:00 - 22/April/2008

“Призив за действие срещу изменението на климата” е водещата тема на тази година на Деня на Земята 22 април - информира за електронното издание ”Кубер перс” Елена Андонов експерт в РИОКОЗ.Това е втората година от тригодишната кампания на Международната мрежа за Деня на земята , която цели да образова и мотивира всички нива на световната общественост – от деца до правителства, бизнеса и религиозните институции да се включат с конкретни действия и мерки в световното движение срещу изменението на климата.
Изменението на климата вече се отразява чувствително под формата на неблагоприятно въздействие върху човешкия живот – покачващо се морско равнище, топене на полярните шапки, зачестяват бурите и наводненията.Ако не предприемем действия изменението на климата ще наруши нормалното функциониране на природната система.Икономиките на множество страни ще бъдат практически унищожени, което води и до сериозни социални последствия в световен мащаб.Всеки от нас може да допринесе за намаляване на последиците от изменението на климата. Климатът винаги ще се изменя поради развитието на естествените причини, които го пораждат – частични изменения в радиационното излъчване на слънцето или вулканичните изригвания, които влияят на атмосферата, замърсявайки я с прах и т.н. Въпреки всичко, естествените причини за изменението на климата съставляват много малък процент.Голяма част от световните учени смятат , че изменението на климата се дължи основно на повишаване концентрацията на парникови газове поради човешката индустриална и промишлена дейност.За сведение, именно поради тази причина, 90-те години на миналия век се считат за най-топлото десетилетие през последното хилядолетие.
През изминалия век средната температура на ниските атмосферни слоеве се е покачила с 0,6ОС в световен мащаб и почти с 1оС в Европа, което е доста необичайно.Тази тенденция продължава и през новия век.Според данни на НАСА петте най-топли години са подредени в следния ред: 2005,1998, 2002, 2003, 2004 Международния Комитет по изменение на климата предвижда в своите заключения, че световните температури ще отбележат покачване от 1,4 до 5,8 оС, не по-късно от 2100г., в резултат на човешката дейност. Енергията от слънцето затопля земната повърхност, като същевременно температурите се повишават, докато увеличеното количество на топлинни вълни излъчвани от земната повърхност се отразяват обратно под формата на инфрачервена енергия.Част от тази енергия се поглъща от парниковите газове.
Парниковите газове в атмосферата функционират като невидима стена – пропускат светлинна енергия и задържат излъчваната инфрачервена топлинна енергия, както похлупак на тенджера задържа топлината в самата тенджера.Това явление е известно като „Парников ефект”.Без него температурите на земята щяха да са средно около -18оС, докато сега варират до +15оС. Въпреки полезното действие на тази невидима стена, в резултат на човешката дейност концентрациите на някои определени парникови газове в атмосферата /въглероден оксид, метан и азотен оксид/ се повишават значително, което води до увеличение на „парниковия ефект” и прекалено силно затопляне на Земята.Този засилен ефект е крайно вреден не само за природата , но и за човека.
Рамковата Конвенция на Обединените Нации по изменение на климата от Киото задължава страните, които са я ратифицирали, да изработят национални програми за намаляване количествата парникови газове, изпускани в атмосферата и да изготвят ежегодни доклади за тази си дейност. Силно индустриализираните страни трябва да запазят и дори да намалят нивата на емисии на парниковите газове, съответстващи на нивата от 1990г. Българският Втори Национален план за действие по изменение на климата 2005-2008г. представлява план, насочващ усилията на българското Правителство в областта на смекчаване изменението на климата.
Денят на Земята се отбелязва от 1970г. най-напред в САЩ- Уинскансън като се издига каузата за опазване на природата .Това събитие прераства в мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. България участва в отбелязването на Деня на Земята от 22 април 1992г. и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.
Човешкото здраве е тясно свързано с екосистемите на Земята, които отговарят за голяма част от жизненоважните ни нужди.През втората половина на 20 век световните екосистеми са се променили по-бързо отколкото през цялата човешка история. Наблюдаваните процеси на осъзнаване на важността на екологията, ще доведат до възстановяване на естественото природно развитие и екологичната катастрофа ще бъде избегната.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама