Остри критики и несъгласие с водената от външно министерство политика отправиха БГ-медии, участници в семинара, организиран от Центъра за развитие на медиите, към Бисерка Бенишева, директор в Деркция ”Европейски съюз” към МВнР - предаде репортер на “Кубер прес”. Дискусионните разговори се проведоха в хотел “Стримон”, участие в дебата взеха колеги от медиите в градовете София, Пловдив, Благоевград, Кюстендил и Дупница.
Безспорен интерес за журналистите се оказа темата за добросъседските отношения с Македония. Въпреки че съседната на България страна има нужда от помощ, тамошните медии продължават да водят агресивна политика спрямо страна членка на съюза, като наричат населението й татари.
Изненадващо прозвучаха думите на немския представител на фондация ”Конрад Аденауер” - д-р Андреас фон Белов, който призна, че не е знаел за проблемите, които съществуват между двете балкански държави. Дори съветникът на германския канцлер Ангела Меркел няма такава информация. Фактът доказва, че външната политика на България е далеч от тази, която трябва да бъде, и игнорирането на проблема с Македония не може да бъде в наша полза.
Репортерите се съгласиха, че тормозът спрямо БГ-малцинството в Македония не само трябва да се реши, но и да се търси сметка защо Македония си позволява пренебрежително и дискриминационно отношение спрямо сънародниците ни.
Бяха изнесени данни, че при преброяване на населението в Македония, графа българин няма, което е достатъчно показателно. Бенишева поясни, че страната ни не е поставяла в ЕС проблема с малцинството и че чиновниците от администрацията на Ивайло Калфин не ползват думата малцинство.
Историческото минало на Балканите е прясно и не можем да го забравим.
Бенишева се опита да отговори на репликите, отправени към нея, подчертавайки, че Македония показва комплекси за малоценност относно идентичността си.
Беше направена аналогия с Гърция, която достойно защитава историята си.
Бенишева обърна внимание, че България се държи цивилизовано и разчита Македония да разбере, че добросъседските отношения са от условията за членство в ЕС. Присъстващите не се съгласиха, защото това не отговаря на интересите на страната. Стана дума, че ако Македония приеме имена като Горна или Долна Македония, ще са неприемливи за България. Кубер прес |