РИОКОЗ и Регионалната служба по ветеринарна медицина информират обществеността в област Кюстендил за опасността от бяс, на който подвластни са дивите, домашните животни и хората, съобщи за “Кубер прес” Елена Андонова - експерт от РИОКОЗ-Кюстендил. Причинителят на беса е вирус, който заразените животни отделят със слюнката си. Източници на зараза са лисици, вълци, чакали, сърни, зайци, диви кучета и котки, гризачи, едър и дребен рогат добитък, коне, свине и др. също могат да се заразят и да станат източник на зараза за човека. За болни от бяс се считат животни, които са проявили клинични признаци на бяс и диагнозата е потвърдена при лабораторно изследване. Симптомите на заболяването се появяват след скрит период от 1 седмица до 90 дни, най-често от 14 до 30 дни след ухапването /олигавянето/. Възможно е в редки случаи скритият период при животните да продължи до 6 месеца, а и до 1-2 години. При намиране на умряло животно или при установяване на промени в обичайното поведение на животните /влизане през деня в населените места, необичайна агресивност и др./ животното в никакъв случай да не се пипа и незабавно да се уведомят кметът на населеното място и ветеринарните специалисти. КАКВО Е НЕОБХОДИМО ДА ЗНАЯТ ЛОВЦИТЕ:
При отстрел на вредни диви животни труповете да се обработват с предпазни средства /ръкавици, престилки, маски за лице/, като същите се загробват. При необходимост да бъдат представени на ветеринарните органи за лабораторно изследване, труповете се поставят в полиетиленови торби и се транспортират до най-близката ветеринарна служба.
Важно е стопаните, които отглеждат домашни животни, да знаят какви правила трябва да спазват, за да се предпазят от бяс. Да регистрират всяка година кучетата си и да ги представят на ветеринарно-медицинските служби за ежегодна ваксинация против бяс. Да предоставят домашните животни и да съдействат на ветеринарните органи за ваксиниране против бяс в населените места с установен бяс. При заболяване или смърт на кучето или на друго домашно животно да уведомяват ветеринарните органи.
За да си спестят родителите грижи около лекуване на ухапано от бяс дете, трябва да ограничат контактите на децата с кучета и котки, като им разясняват опасностите от заразяване с причинителите на редица заразни и паразитни болести, включително бяс.
Кубер прес |