Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В деня без пушене в Кюстендил организират анкета и ученическа изложба
  Категория: Предстоящо     17:02 - 16/November/2011

По -повод 17 –ти ноември –Международния ден без тютюнопушене 17, в град Кюстендил същия ден от 11.30 часа в централна градска част(около площад “Велбъжд”) Регионална здравна инспекция –Кюстендил в партньорство с БМЧК-Кюстендил ще проведат своеобразна анкета придружена с изображения на здравните поражения от тютюнопушенето, съобщиха за “Кубер прес”от пресцентъра на РЗИ Кюстендил.
Отново на 17 ноември във фоайето на Природоматематическа гимназия “Проф.Е.Иванов”-Кюстендил ще бъде подредена изложба на колажи по темата, както и ще бъде излъчвана презентация на видеостената за вредните последствия от тютюнопушенето. Тази година кампанията ще се проведе под надслов: „Аз не пуша, не пуши с мен и ти!”. Целта е пушачите да се опитат да откажат поне за един ден цигарите, както и повод за размисъл струва ли си самоунищожителното посвещение на тютюна.Тютюнопушенето е най-важната причина за заболяване и преждевременна смърт от редица хронични незаразни заболявания.Доказано е, че 80-90% от хроничните заболявания на дихателната ситема; 80-85% от белодробния рак; 30% от всички злокачествени заболявания и 25-43% от исхемичната болест на сърцето са пряко свързани с пушенето. Тютюнът е безкомпромисен “разрушител” на човешкото здраве, оказващ пагубни последици върху всички системи на организма.
Въпреки тези констатации тютюнът се произвежда в над 120 страни.Световното производство на цигари достига до 6 трилиона годишно. Най-голямо е тютюнопушенето годишно на глава от населението в Куба, САЩ, Гърция, България, Русия и Сърбия. Колкото повече се търсят тютюневите изделия, толкова повече се произвеждат.Тютюневата индустрия предлага работа на хиляди хора мнозинството от тях печелят малко, докато големите тютюневи компании жънат успехи.В повечето страни има тенденция тютюневите изделия да са по-разпространени сред бедните. Бедните семейства дават по-голямата част от доходите си за тютюневи изделия. Социално слабите групи са предразположени към по-висок риск от ракови, сърдечни или други заболявания, свързани с употребата на тютюн. Трябва да дадат голяма част от доходите си за лечение, което също допринася за тяхното обедняване - така порочният кръг се затваря, твърди в изследване Световната здравна организация. В България броят на пушачите надвишава 3 милиона души. Тютюнопушенето сред жените се разпространява интензивно след 1990г. с тенденция да достигне броя на мъжете пушачи. Детското тютюнопушене продължава да бъде сериозен проблем на българското обществено здравеопазване. За съжаление когато пушим цигари и безпардонно рушим здравето си пред очите на децата, как да ги приучим да съхраняват своето здраве, което е основно човешко право? Около половината от редовните пушачи в крайна сметка умират от употребата на тютюн, като загубват средно около 16 години от своя живот.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама