Две програми на Министерството на здравеопазването ще работят за намаляване на заболяемостта от туберкулоза България ще получи безвъзмездно финансиране в размер на 7 048 835 евро през следващите две години за изпълнение на програма „Подобряване на контрола на туберкулозата в България” - съобщи за “Кубр прес” Елена Андонова експерт от РИОКОЗ Кюстендил. Споразумението между Министерството на здравеопазването на България и Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ бе ратифицирано от Народното събрание на 21 март 2008г.
На проведената конференция по повод Световният ден за борба с туберкулозата д-р Атанас Додов-заместник-министър на здравеопазването подчерта, че Министерството на здравеопазването работи по изпълнението и на още една програма-„Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2007-2011г.”.За 5-годишния й период МЗ ще предостави 54 млн.лв. за изпълнение на дейностите по нея.Заместник-министър Додов обясни, че двете програми взаимно ще се допълват и ще работят в синхрон.Те имат обща цел- подобряване на ефективността на контрола, диагностиката и лечението на болните от туберкулоза.Д-р Додов обърна внимание, че Глобалния фонд ще предостави безвъзмездно през следващите 5 години общо 30 млн.лв.
По данни на СЗО през 2006г. в света са регистрирани 9,2 млн. нови пациенти с туберкулоза, което е честота 139 на 100 000 население.
За същия период в Европейския регион на СЗО са били регистрирани 422 830 болни с туберкулоза, което представлява 48 случаи на 100 000 население.Отбелязва се значителна разлика между броя на случаите в Западна и Източна Европа, с нарастване в страните от Източна Европа, като най-висока е в Румъния-127 на 100 000 .
В страните от Балканския регион през 2006 г.са били регистрирани 26 911 случаи с туберкулоза, от които 76% в Турция.
Профилактиката, превенцията и контролът на туберкулозата са от изключително значение за обществото и здравната ни система, подчерта д-р Върлева.Тя посочи, че по предварителни данни на Националния център по здравна информация през 2007г. в България новорегистрираните болни с туберкулоза са 2853 души, от които 1824 мъже и 1029 жени.Тенденцията е за намаляване на новооткритите болни с туберкулоза, които през 2006г. са били 3 011 души.
Съвместното изпълнение на двете програми е насочено към снижаване на заболяемостта от туберкулоза през следващите 5 години от 39,1 на 100 000 души население(през2006г.) до 36 на 100 000 души и увеличаване на успеха от лечението от 80% до над 85%.
Разработени са актуализирани форми за регистриране на пациентите с туберкулоза и съобщаване на изхода от лечението им в съответствие с препоръките на СЗО.Те ще послужат като основа за изграждане на информационна система за епидемиологичен надзор над заболяването, в която ще бъдат включени всички лечебни заведевия, осъществяващи контрол над туберкулозата.
Във всички административни области са сформирани работни групи от експерти в областта но контрола на туберкулозата и общественото здравеопазване, които извършват поверка за обема на имунизациите и реимунизациите с БЦЖ-ваксина на новородените и децата до 17-годишна възраст.Резултатите ще бъдат обобщени в национален доклад, с анализ и препоръки за оптимизиране на имунопрофилактиката на туберкулозата.
Предвижда се в рамките на програмата да бъдат обучени над 2380 души медицински персонал, включително лабораторни специалисти, общопрактикуващи лекари, регионални мениджъри, медицински сестри и специалисти по туберкулоза при децата, с цел интегриране на системата за контрол на туберкулозата с първичната здравна помощ.
За подобряване на контрола на туберкулозата в лечебните заведения на затворите се предвижда насочен скрининг и дооборудване на двете специализирани болници за активно лечение на лица, лишени от свобода, в София и Ловеч, и в медицинските центрове към 13-те затвора.
С реализацията на програмата през първите 2 години ще бъдат извършени скрининг и изследване за туберкулоза на 11 000 души от уязвимите рискови групи, сред които са итравенозни наркомани, лица зависими към алкохола, деца на улицата, бежанци и търсещи убежище.
Планира се обучение на 120 медицински специалисти, сътрудници на терен и сътрудници от общността за участие в контрола на туберкулозата сред рисковите групи и в ромска общност.
Кубер прес |