Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
25 млн. лв. за две нови процедури по ОПАК, 25 април е срокът за подаване на проектни предложения
  Категория: Регионални     8:06 - 20/March/2008

На 19 март от 11.00 ч. в Заседателната зала на Корпус 1 на Югозападния университет се проведе информационен ден за два нови конкурса за проекти по Оперативната програма “Административен капацитет” (OPAK), информира Милена Сивкова - пресаташе в Областна администарция-Кюстендил. На неправителствени организации от Югозападния район за планиране, които вече са бенефициенти по програмата, бяха връчени сертификати за първите европлащания. Това са първите средства въобще от структурните фондове за България. По сметките на бенефициентите вече са преведени авансови плащания в размер на 20% от стойността на техните проекти. Общата стойност на отпуснатите средства е 1 887 813.56 лв.
Двете нови процедури по ОПАК, по които може да се кандидатства с проекти, са насочени към структурите на гражданското общество и са на стойност 25 млн. лв., предоставени от Европейския социален фонд и от националния бюджет. Минималният праг на проектите е 100 000 лв., максималният – 390 000 лв. Срокът за изпълнение на проектите е 12 месеца.
С проекти може да се кандидатства за: 1. “Гражданското общество – повече идеи за прозрачност и достъпност на държавната администрация” Приоритетна ос I: Добро управление Подприоритет 1.2.: Прозрачна и почтена държавна администрация Общ размер на финансиране: 11 млн. лв. Партньори на кандидата могат да бъдат други СГО, централната, областните и общинските администрации.
Примерни допустими дейности: • разработване на анализи, провеждане на проучвания, изследвания, мониторинг, оценки • разработване на конкретни предложения и препоръки за промени на нормативни, стратегически или други документи, чрез които се постига публичност и прозрачност в дейността на администрацията • разработване на препоръки към администрацията за прилагане на конкретни мерки или въвеждане на добри практики по отношение на: 1) предоставянето на информация относно административната дейност и обслужване и 2) подобряване на вътрешната организация на работата на администрацията с цел постигане на повече прозрачност, отчетност и превенция на корупцията • разработване и усъвършенстване на методологии, правила, наръчници или други инструменти, чрез които СГО да споделят опита си с други представители на неправителствения сектор във връзка с тяхната роля за постигане на повече прозрачност или превенция на корупцията, както и за взаимодействието им с администрацията • дейности за информиране на гражданите и бизнеса относно ролята на СГО за постигане на повече прозрачност и по-добра отчетност и превенция на корупцията • провеждане на конференции, кръгли маси, семинари, публични обсъждания и др. за насърчаване на партньорството и сътрудничеството между гражданското общество, администрацията, съдебната система, бизнеса и медиите за постигането на повече прозрачност в административната дейност и обслужване • провеждане на съпътстващи обучения • дейности за информация и публичност относно конкретните цели и резултати на проекта
• разработване на наръчници, справочници, информационни материали и др., които се прилагат от СГО за подобряване на работата им с администрацията и/или със съдебната система • провеждане на конференции, кръгли маси, работни срещи на представители на СГО с администрацията и съдебната система за постигане на целите на настоящата процедура • проучване и прилагане на добри практики в други държави членки за създадени успешни модели за партньорство между: – СГО – СГО – СГО и администрацията – СГО и съдебната система • популяризиране на добри практики в дейността на СГО и на успешни модели за партньорство между СГО и администрацията и/или съдебната система • създаване на мрежи за сътрудничество между СГО (регистрирани в България) с цел насърчаване на съвместни проекти и инициативи за преодоляване на специфични проблеми в определени сфери на дейност, за подобряване на комуникацията и координацията и създаване на устойчиви механизми на взаимодействие между СГО и администрацията и/или съдебната система • дейности за информация и публичност относно конкретните цели и резултати на проекта. Kрайният срок за подаване на проектните предложения и по двете открити процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е 25.04.2008 г., 17:30 часа. Срокът за задаване на въпроси на сайта на ОПАК е 11.04.08 г., а срокът за отговор – 18.04.08 г.
За максимална прозрачност и за улеснение на бенефициентите на сайта на ОПАК са публикувани Насоките за кандидатстване, заедно с Формуляра за кандидатстване и приложенията към него. Както и в миналите процедури Управляващият орган на ОПАК обявява предварително на интернет-страницата Таблица за административно съответствие (чрез нея бенефициентите могат да проверят дали са окомплектовали правилно своя проект), Таблица за допустимост (чрез нея се проверятват допустимите дейности и разходи) и Таблица за оценка на качеството, както и Методиката за оценка на проектните предложения (така бенефициентите ще са предварително запознати с всички критерии за оценка). Това са документите, които оценителните комисии използват при оценката на проектните предложения. На сайта на Програмата може да бъде намерено и специално създаденото от Управляващия орган на ОПАК Ръководство за бенефициенти. В него е описан целият процес на изготвяне, кандидатстване и успешно изпълнение на проекти.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама