Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
КН -депутатката Мая Манолова в словесен спор в НС със здравния министър за Спешната помощ
  Категория: Политика     16:58 - 11/March/2011

Мая Манолова депутат от КБ каза по време на парламентарния петъчен контрол на 11 март, че заради неуредици Спешната помощ е опасна за живота и здравето на българите, в подкрепа посочи куп аргументи, които здравният министър отрече, предаде ерпоретр ан “Кубер прес”.
Кюстендилската народна представителка говори за лоша организация, недостиг на кадри, недостатъчност на медицинските екипи и ниско заплащане на лекарите в Спешната помощ. Според нея има липса на техника и оборудване. Социалистката посочи цифрите: парите за Спешната помощ са намалени от 185 милиона лева през 2010 г. на 78 млн. през 2011, от тях 16 милиона за дейности извън заплащането на лекари и персонала, 2 милиона са за лекарства и лекарствени средства. При средни годишни повиквания около 1 милион по 2 лева се плаща за консумативите и лекарствата на едно повикване. Министър Константинов поясни,че Спешната помощ включва 28 центъра за Спешна медицинска помощ и 198 филиала. Общо има 389 екипи, като 90 са реанимационни – с 262 медицински лекарски или долекарски, 37 транспортни екипи и се похвали за закупени 400 нови санитарни автомобила Депутатката заяви, че инцидентите са резултат от недоброто функциониране на Спешната помощ. „Достатъчно тревожно звучи вашето намерение тепърва да се прави концепция за Спешната помощ в средата на мандата, която очевидно няма да бъде част от общата концепция за здравеопазване, жегна тя наново съгражданина си. Опасно е да се прави концепция на парче – една за болничната помощ, друга за спешната и т.н.“, не отстъпи съгражданката му. „Истински съм притеснена от вашето намерение да бъдат закрити малките и неефективни болници и в същото време Спешната помощ да бъде обслужена от парамедици“. „Това е изключително опасно и наистина ще бъде застрашен живота и здравето на българите“, повтори тя. И даде пример на здравния министър с родния и за двамата Кюстендил. „Ако в едно бобовдолско село бъде взет пациент по спешност с линейка, след като закрихте бобовдолската болница, ще трябва да го транспортирате в Дупница“, обърна се тя към министъра.
Според Манолова може да се окаже, че е възможно по това заболяване да няма клинична пътека и тогава болният ще трябва да бъде транспортиран в София. „Не може здравето и живота на българина да зависи от телефонни разговори между лекари от общински болници и тези от специализираните клиники“, категорична беше тя. „Г-жо Манолова, нищо от това, което казвате, не е вярно“, отбраняваше се министърът. „Просто директорите трябва да проверяват в РЗИ и здравните каси кой по каква клинична пътека работи и къде трябва да бъде транспортиран. Примерът с клиниката в Бобовдол е манипулативен. Сметнете на колко километра от Дупница е и има не една а две болници, които са много за този град. Хората не ги интересува да са на 5 метра от болница, а да са в качествена болница. Ако аз или вие се разболеем, къде ще отидем, нали ще искаме качествена болница, ще отидем в Правителствена болница?! Нека да осигурим и на хората това качество“, призова Константинов.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама