Европейската комисия трябва да осигури достатъчно средства в следващата финансова рамка на ЕС, които да се използват за интеграцията на ромските малцинства в държавите-членки. необходимо е да се засили контрола на ЕК върху използването на фондовете по предназначение. Това реши ЕП с гласуваната днес резолюция, съобщи за “Кубер прес”, Лили Евтимова пресаташе на МБСП -Кюстендил. Инициативата за нея е на депутатката от Европейската народна партия Ливия Ярока, която е от ромски произход и бе приета преди това с внушително съгласие от комисиите по социална политика и от комисията за човешки права, правосъдие и вътрешен ред.
Като член и на двете комисии българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите Илияна Йотова направи редица предложения в текста на резолюцията. По време на обсъжданията тя подчерта, че събитията с българските и румънските роми през лятото на 2010 година във Франция са поставили редица въпроси от свободното движение на граждани в ЕС до все още неразрешените тежки социални проблеми на този етнос във всички държави-членки. Ромите са европейски граждани, те трябва да спазват законите и принципите на ЕС, но също така да се ползват и от всички права на европейски граждани. Очаква се ЕК да изготви законодателна рамка за включването на ромите, която да бъде представена през април 2011 година. В нея европейските депутати очакват да видят конкретни цели, които ЕС си поставя за решение на ромските проблеми, както и средствата за тяхното постигане. Тази стратегия трябва да обхваща всички форми на нарушения на основните права на ромите, включително и дискриминация, сегрегация, незаконно снемане на пръстови отпечатъци, както и незаконно изселване и експулсиране. Резолюцията за ромите бе разглеждана и в комисията по социални въпроси. Основните изменения, предложени от Илияна Йотова са свързани със заетостта сред това население, жилища, финансиране.
За съжаление депутатите от десните партии не се съгласиха да се въведе 100% финансиране от страна на европейските институции за проектите, за да се гарантира по-пълно използване на наличните средства за по-бързото и по-доброто интегриране на ромското население. Все пак ЕП прие с голямо мнозинство да се изготвят нови разпоредби за разпределяне на средствата от структурните фондове на ЕС за унищожаване на сегрегацията и гарантиране на равен достъп на ромите до обществени услуги. Призова за по-добро използване на всички равнища на управление на средствата от ЕС, предвидени за насърчаване на заетостта, образованието и културата на ромите. Ще бъдат въведени по-строги мерки за контрол върху финансирането от ЕС за приобщаването на ромите. Депутатите настояват бъдещата ромска стратегия да осигури реален достъп до пазара на труда, до микро-кредитите, отпускани за предприемачество и самонаемане. Държавите-членки трябва да предприемат мерки за борба с недекларираната заетост и за насърчаването на работници от ромски произход в публичната администрация.Проблемът с усвояването на средствата на ЕС за проекти, свързани с интеграцията на ромите е изключително сериозен - смята Илияна Йотова. Тя изрази съжаление, че процентът на усвоените средства е прекалено нисък и призова ЕК да намали бюрокрацията, да опрости и ускори процедурите за финансиране от ЕС. Тя подчерта, че един от най-големите проблеми са достъпните и здравословни жилища за ромите, снабдени с минимални адекватни условия като питейна вода, канализация, пътища, премахване на териториалната сегрегация. Всички ромски граждани трябва да бъдат записани в актуални регистри на ражданията, браковете и смъртните случаи. Илияна Йотова настоя в резолюцията да бъде записан специален текст за премахване на сегрегацията в класните стаи, както и комисията да подготви специални проекти за стимулиране и окуражаване на ромите да посещават училище, като стипендии, мотивация на ромски семейства и др. Да се предвиди равен достъп до образование в ранна възраст, професионално обучение на възрастни и обучение през целия живот. Лошо или никакво образование, социално изключване и лоши битови условия на живот са социално-икономически проблеми, които не трябва да се разглеждат като въпрос само на една страна-членка, но и на целия ЕС.
Българската евродепутатка настоя в комисията по граждански свободи да се разпредели специално финансиране за бъдещата стратегия за ромите в рамките на политиката на сближаване в следващата многогодишна финансова рамка. Депутатите се застъпват и за създаване на специални органи на ЕС, които да контролират използването на европейските средства по ромските проекти и своевременно да сигнализират за тяхното неправомерно използване. Стратегията трябва да отговори на специфичните нужди на жените от ромски произход, трафик на хора, проституция, ранни бракове, образование.
В Европа има около 12 милиона роми, които трябва да се възползват от мерките на ЕС за насърчаване на тяхната социална, културна и икономическа интеграция. Очаква се Съветът на министрите да приеме предложената от ЕК Стратегия на 24 юни. Илияна Йотова изказва специална благодарност на българските специалисти и експерти - доцент Михаил Иванов - преподавател в Нов Български Университет по етническа политика и права на малцинствата, и Бойко Маринков - доктор по история и общински съветник в Столична община, които оказаха голяма помощ при подготовката на текста на резолюцията на ЕС и направиха възможна голямата подкрепа за нея в пленарната зала.
Кубер прес |