ХГ "Владимир Димитров-Майстора" е домакин на експозицията от уникални исторически костюми, реквизит и оръжие от български филми, разположена в част от салоните на галерията. Гледайки костюмите, оръжията и предметите, които са част от успеха на филмите, човек се връща назад във времето чрез продукции като “Покръстването”, “Кирил и Методий”, ”Боянския майстор”, “Борис І“, “Аспарух”, “Денят на владетелите”, “Калоян” и “Сватбите на Йоан-Асен”. Зрителите могат да докоснат черепа-чаша на хан Крум, наметалото на Йоан-Асен, костюми на шаман от филма ”Хан Аспарух” и неговия трон. Експозицията включва още костюми на византийските пратеници от хан Аспарух. Костюми на цар Калоян и съпругата му Десислава, мантията на Борис І. Най-ценна като че ли е короната на Иван Асен.
За официалното откриване на изложбата дойде кметът П. Паунов, директорът на музея Валентин Дебочички, представители на областта и общината. В началото на откриването слово произнесе директорът на галерията Илона Захариева, която между другото благодари на режисъора Евгени Михайлов, на кмета Петър Паунов, по чиято покана гостува експозицията, на арт-мениджъра Руми Трошарова.
Тя акцентрира върху това, че събитието е част от празниците, посветени на “Кюстендилска пролет–2008 година”. Гости на галерията бяха част от екипа, подготвил създаването на изложбата, в лицето на Е. Михайлов и Р. Трошарова.
По думите на режисъора изложбата е съхранила труда и таланта на редица български художници по костюмите, майстори на оръжия, постановчици, режисъори и актъори. Експозицията е част от бъдещия музей на българското кино, тя е собственост на Националния исторически музей - София. Изложбата предизвиква носталгия по старото български кино и интерес у младите към новото – допълни Михайлов.
Кметът Петър Паунов призна, че за последните 15-ина минути, прекарани пред реквизитите, се е извъртяла най-вълнуващата лента в неговия живот от древността до днес. Всички сме част от това преживяване - сподели кметът.
Арт-мениджърът Рени Трошанова говори за респекта, който тя изпитва към експонатите, до които са се докосвали БГ-актъори, символи и идоли на поколения българи. Специално за “Кубер прес” тя каза, че не е лесно поддържането на експонатите. Умишлено и тенденциозно са подредени исторически костюми, за да могат зрителите да видят какъв път са извървели българските ханове и каква велика държава е била България. Официалното откриване на изложбата направи актрисата Пламена Гетова. Преди гостуването в Кюстендил изложбата е показана в Банско, където за 20 дни тя е посетена от 1850 човека. Лидия Велинова |