Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Кюстендилци най –много се жалят в Административния съд с жалби по ЗУТ и ЗКИР
  Категория: Правосъдие     15:41 - 26/February/2010

От общия брой първоинстанционни административни дела в КАС през 09 г. - 718, най-много са образувани по жалби по ЗУТ и ЗКИР - 208 броя и заедно с останалите висящи от предходен период 55 броя, общо разгледаните са 263 дела, от които свършените дела са 199 и остават висящи 64, със съдебен акт по същество са приключили 157 дела и са прекратени 42 броя, съобщи Галина Стойчева пред Общото отчетно събрание за дейността през миналата година.
На второ място са делата по жалби по ЗСПЗЗ, ЗВСГЗГФ, ЗОСОИ, ЗВСВНОИ по ЗТСУ и др. – 89 броя, на трето място са делата по жалби по КСО и ЗСП – 53 броя, на четвърто място са делата по жалби по ЗДС, ЗОбС, ЗМСМА и ЗА – общо 45 броя, на пето място по брой са делата по жалби по ДОПК и ЗМ – общо 38 дела, на шесто място са исковите производства по АПК – общо 30 броя, на седмо място са делата по жалби по КТ, ЗМВР, ЗДСл, ЗОВС и ЗСВ – 21 броя При сравнителен анализ с предходните периоди, се констатира сходство като брой постъпления по отделните видове дела. Преобладаваща част от оспорваните актове са тези постановени по реда на ЗУТ и ЗКИР от една страна и по реда на ЗСПЗЗ от друга страна. В тези категории дела се включват образуваните по жалби срещу административни актове за одобряване и откази за одобряване на ПУП, за премахване на преместваеми обекти и съоръжения, за спиране и премахване на незаконно строителство.Основна група дела, разглеждани от съда са касационните дела, които са разделени на касационни административно-наказателни дела, касационни административни дела, вкл. и касационни производства, образувани по части жалби.
От общия брой касационни дела - 530, административно-наказателните възлизат на 480 броя, от които новообразувани са 421 броя и висящи от предходен период са 59 броя, като в края на отчетния период са свършени 434 дела и са останали висящи 46 дела, съотв. с решение по същество са приключили 417 дела и са прекратени 17 дела. Касационните административни дела са 50, от които новообразувани са 40 броя и останали висящи от предходен период са 10 броя, свършени са 45 броя и са висящи 5 броя, съотв. решени по същество са 43 дела и 2 дела са прекратени. За сравнение през предходните периоди, разгледаните касационните дела са 263 броя за 2007г. и 466 броя за 2008г., съотв. административно-наказателните възлизат на 220 броя за 2007г. и 423 броя за 2008г., а административните дела са 43 през 2007г. и 43 през 2008г. Налице е значително увеличение на този вид дела, разгледани и решени през отчетния период. Анализът на касационните дела съобразно материалните закони, сочи на най-голям дял на производствата, образувани срещу решения на районните съдилища по жалби против наказателни постановления по ЗДвП, ЗАДС, ЗДДС, КТ, ЗУТ, Закон за митниците, Закон за туризма и други.
Касационни жалби и протести са постъпили срещу постановените съдебни актове - решения и определения, по 243 административни дела, като касационните жалби са 172 броя и частните касационни жалби са 71 броя. Пред ВАС са обжалвани и определения за прекратяване на касационни административни и касационни административнонаказателни производства по 7 броя дела. Към края на периода, ВАС се е произнесъл по 218 касационни жалби и протести, вкл. частни касационни жалби; съотв. 150 дела са по касационни жалби срещу решения и 68 дела са по частни касационни жалби. Потвърдени са съдебните актове общо по 168 дела, което в проценти възлиза на 77%,от които решенията по 118 дела или 77% и определенията по 50 дела или 74%. Отмени са изцяло решенията по 28 дела или 19 % и частично - по 4 дела или 6% . От обжалваните пред касационната инстанция определения изцяло са отменени 17 броя. През отчетния период са депозирани 4 броя молби за отмяна по реда на глава ХІV от АПК, като е налице произнасяне по всички с отхвърляне на молбата.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама