Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил отбелязаха 188 години от рождението на Апостолът на свободата Васил Левски
  Категория: Общество     13:39 - 18/July/2025

Днес се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски, годишнината беше отбелязана в Кюстендил с рецитал  за живота и дейността на Дякона по творби на  Иван Вазов и поднасяне на венци и цветя на паметникът-Левски, предаде репортер на „Кубер прес”.Кюстендилци с едноминутно мълчание на колене отдадоха почит и уважение  към Васил Левски.Представители на клуб „Традиция”-Кюстендил облечени във възрожденско-четнически униформи стояха на почетен караул пред паметникът на Васил Левски.



Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли 1837 година в Карлово в семейството на Иван и Гина Кунчеви. Замонашва се под името Игнатий. Ръкоположен е за йеродякон и става певец в църква в Карлово.
През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на упражнения).
След разтурянето на легията се присъединява към четата на дядо Ильо войвода. През 1863 г. заминава за Румъния и след кратък престой се завръща в България. Левски се включва във Втората българска легия в Белград през 1868 година.
В края на 1869 година Левски, участва в основаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК), заедно с Любен Каравелов.

Левски е човекът, който създава комитети в множество населени места, създава тайна полиция и тайна поща, успява да създаде огромна мрежа от хора, които на следващ етап да вдигнат масово въстание с цел освобождението на страната ни.

На 18 февруари 1873 г. Васил Левски е обесен от турците в София, близо до мястото, където през 1895 г. е издигнат неговият паметник.

За отбелязването на 188 годишнината от рождението на Великия Българин дойдоха представители на държавната и местна власт, на партии и организации, граждани.

 

 

 

 

 

 

Kuber press

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама