Експерти от РУО - Кюстендил припомниха, че масово децата, които не посещават училище, са от уязвимите групи. Много от тях нямат и регистрация, затова проблемът не е само образователен. На работна среща днес в Кюстендил, свикана от областния управител инж. Методи Чимев, институциите обсъдиха мерки и стъпки как да върнат всяко едно отпаднало дете обратно в клас, срещата се провежда след заседание на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите, който бе свикан от министър-председателя Росен Желязков преди седмица,съобщи за”Кубер прес”, Десислава Айдарова пресаташе ОА Кюстендил.
“Образованието е сред най-важните теми. Затова акцентът е един-единствен: да намерим форми, варианти и методи да върнем децата в училище. Като институции имаме ангажимент да приобщим и обхванем децата, които са извън училище”, заяви по време на работната среща Методи Чимев. “Периодът на лятната ваканция е най-подходящото време, за да предприемем стъпки и да обхванем повече деца в училищна и предучилищна възраст”, изрази мнение Чимев.
Областният управител припомни, че за изминалата година са направени над 700 обхода от екипи по адреси, за да се върнат обратно деца в клас. При тези обходи 245 деца са открити, но са върнати не повече от 10 - 15 обратно в клас. “Трябва да сме съпричастни с темата и да сме отдадени на този процес. Формата е една: ръка за ръка. Не можем да разчитаме, че РУО ще реши проблема. Постоянните и целенасочени усилия на всички институции е решението”, коментира още областният управител.
Чимев постави фокус и върху ролята на медиаторите в този процес. В много общини има здравни и образователни медиатори, които трябва да се включват в срещи с родителите. В някои общини тези медиатори са включени и в екипите за обхват. Те съдействат за обходите и за срещите с уязвимите групи.
Експерти от РУО - Кюстендил припомниха, че масово децата, които не посещават училище, са от уязвимите групи. Много от тях нямат и регистрация, затова проблемът не е само образователен.
От общинските администрации обясниха, че има програми и проекти, по които работят и с участието на медиатори, до известна степен се постига положителен ефект в този процес. Те уточниха, че има Национална програма за подпомагане на общините, която е конкретно за образователната система.
Всички институции бяха категорични, че е много важна подкрепата от страна на самите родители. Ролята на директорите също е ключова.
След тази работна среща ще се проведе и заседание на Областния координационен съвет по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система.


Kuber press
>
>
|