
Дружество „С.св.Кирил и Методи”с панихида в черквата „Успение Богородично” в Кюстендил почете и отбеляза 122 години от гибелта на великия българин, водач на ВМРО ,дал живота си за свободата на Обединена България, предаде репортер на „Кубер прес”.
„Нашето дружество традиционно поменува гибелта на Гоце Делчев, в отбелязването освен членове на Дружество „С.св.Кирил и Методи”, се включиха и представители на Регионален клуб „Традиция” и граждани”.Това го правим и ще продължим да го правим защото българи като Гоце Делчев дали живота са за България, трябва да се помнят, да се тачат и да се следва техния пример.Пример-исторически код на нацията ни.Не помним ли предците си, не предаваме ли спомените, образите и характеристиките за тях на поколенията ще изчезнем като нация и като народ.” каза за „Кубер прес”, Владимир Миланов председател Дружество „С.св.Кирил и Методи”.
След панахидата участниците в отбелязването на 122 години от гибелта на Гоце Делчев поднесоха цветя пред паметниците на Тодор Александров и Яворов в Кюстендил.
Георги (Гоце) Делчев е роден на 4 февруари 1872 година в Кукуш, днес град Килкис, Гърция, в семейството на будните българи Никола и Султана Делчеви.
Още като ученик в Солунската българска мъжка гимназия е посветен в революционните идеи за освобождението на Македония и Одринска Тракия и присъединяването им към майка България. По-късно самият Гоце създава българските революционни комитети и става идеолог и водач на ВМОРО.
На 4 май 1903 година на път за Серес, където трябва да се обсъди решението за вдигане на въстание, в района на село Баница Гоце пада убит.
Тленните му останки са погребани в общ гроб в близост до църквата.
По време на Междусъюзническата война гръцката армия опожарява родния му град Кукуш и лобното му място, село Баница, а населението е прогонено в България.
Тленните му останки са пренесени в София, където престояват до 1946 година. Тогава комунистическата власт в България извършва национално предателство, като под натиска на Югославия и Коминтерна костите на Гоце Делчев са предадени на Народна република Македония, където са погребани в двора на църквата "Свети Спас".
Въпреки политическите компромиси с националната ни история Гоце Делчев остава една от най-светлите личности, дал живота си за свободата и обединението на България.




Kuber press
>
|