Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
С деца от „Център за работа с деца на улицата „Св. Стилиян“- Кюстендил от РДГ Кюстендил проведоха занимателни игри
  Категория: Общество     13:52 - 11/July/2024

В двора на  „Център за работа с деца на улицата „Св. Стилиян“,  в град Кюстендил,  експерти от Регионална дирекция по горите гр. Кюстендил проведоха занимателни игри с децата от центъра, свързани с опазване на  горите от пожари и правилата за пожарна безопасност, предаде  репортер  на   „Кубер прес”.
 Мероприятието ще се реализира съвместно с  Регионална дирекция пожарна безопасност и защита на населението гр. Кюстендил и ТП ДЛС „Осогово“.
      Инициативата е част от национална кампания за опазване на горите от пожари, инициирана от Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите 

Димитър Здравков-зам.директор РДГ Кюстендил, даде начало на  занимателните  игри, като запозна децата с това що е пожар и какво да направят, ако забележат възникнал пожар? „Днес, съвместно моите колеги и  партньори от ТП ДЛС „Осогово“ и Регионална дирекция пожарна безопасност и защита на населението ще ви запознаем с основните правила за пожарна безопасност, както и с щетите, които огънят нанася на природата. Днешната информационно – образователна кампания за превенция на горските пожари  е инициирана от Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите. Кампанията има за цел да повиши превенцията и готовността за дейности, които включват предотвратяване, ранно откриване, ограничаване и ликвидиране на пожарите. Пожарът е процес, при който огънят бързо и неконтролируемо изгаря всичко по пътя си, като създава опасност за живота и здравето на хората, животните, растенията и разрушава местата, на които се разпространява. Или по-просто казано – пожарите унищожават тревите, храстите, дърветата, животните и техните местообитания, храната им, замърсяват се изворите и потоците, а последиците от тях оказват влияние за дълъг период от време.

Освен прякото влияние върху растенията и животните, големите горски пожари оказват влияние върху климата чрез отделяне на голямо количество вредни газове, прах и повишаване на температурите. По този начин те оказват влияние и върху хората, които губим част от тези гори и всички ползи, които те ни носят.Възникването на всеки горски пожар е голямо предизвикателство за нас - лесовъдите и за пожарникарите, тъй като загасяването му е много опасна и трудна задача по ред причини. Понякога, ако пожарът е възникнал в труднодостъпни планински терени или в иглолистни гори, това може да продължи с дни или седмици и съответно загубите да са наистина огромни. Какво можете да направите, ако забележите възникнал пожар: ако е в близост до вас, да се отдалечите на безопасно разстояние (далече от него) и след това да се обадите на тел. 112, за да съобщите за пожара или да се обадите на някой възрастен, който да го направи вместо вас. И в никакъв случай да не се опитвайте да го гасите, защото може да пострадате. .. Представяне на схемата за оповестяване…   За да избегнем или да намалим вероятността от възникване на горски пожар, лесовъдите полагат специални грижи за горите. Поддържат се площи във вид на ивици около най-уязвимите гори (иглолистните например), почистени от суха трева и други материали, които могат са се запалят лесно. Тези ивици помагат да се ограничи разпространението на пожарите в тези гори. Също така извършват специални залесявания с широколистни дървесни видове, които са по-устойчиви на пожари, между иглолистните гори и открити площи като пасища, поляни, ниви, в които често възникват пожари, и така те играя ролята на щит, в който пожарът може да се овладее по-лесно. Изграждаме т.нар. пожаронаблюдателни кули и други известителни системи за ранно локализиране на пожарите. Изграждат се точно определени, обезопасени места в горите, в които посетителите могат да си запалят огън и т.н.” обясни той.

Димитър Здравков-зам.директор РДГ Кюстендил  припомни как децатамогат  да предпазят горите от пожари:Да не изхвърля в природата стъклени бутилки, стъкла или други стъклени предмети, които могат да изиграят ролята на лупа и да предизвикат пожар.Когато са на разходка в гората с родителите си и решат да  запалят огън – да го направят на определените места, да не оставят огъня без надзор, а когато си ат да  се уверят, че е добре загасен;

С няколко образователни игри провериха какво децата са запомнили от казаното от Димитър Здравков-зам.директор РДГ Кюстендил  .

Децата бяха разпределени в три групи, който  се редуваха за игри по  разпределените три станции. На двете последни станции  децата  бяха заедно.

Първа група в Станция 1 бяха припомнени с игра  Правила за безопасност в гората.

В рамките на 15 мин с децата бяха  обсъждени материалите в гората, които могат да предизвикат пожар, какво е пожар, какви са правилата за безопасно палене на огън, къде и кога е позволено, как трябва да се обезопаси огнището?

Станция -2  относно Влиянието на парниковите газове

Целта е да бъде представено как отразената от земята топлина се абсорбира от парниковите газове и остава в нашата атмосфера. Колкото повече парникови газове има, толкова повече се повишава температура ната земята.

Станция 3 Гасене на  горски  пожари.

Играта има състезателен и образователен характер. Групата деца се разделя на две части, като играчите от двете подгрупи се поставят на определено разстояние, за да не си пречат. За провеждането на играта на разстояние от играчите бяха поставени   фигури с различна големина, наподобяващи пламъци. С помощта на 3 бр. тенис топки всеки играч се стреми да събори „угаси“ пламъците, по подобие на играта на кегли. В определен момент от играта или когато всички пламъци са съборени, може да се обясни за ролята на вятъра който раздухва огъня и той пламва отново.

Станция  -4 Пожарникари:

Децата се запознаха с противопожарна кола и оборудване. Служители от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ повториха на подрастващите  мерките за недопускане и причините за възникване на горските пожари, щетите, които те нанасят на природата.

Станция 5 Ползите от горите-Да си направим сами  Картина  от  подръчни  материали,  които сами сме си  намерили  в гората.

В рамките на 10 минути бяха представени ползите от горите и тяхното богато биоразнообразие. След което на групата се осигурява кадастрон, върху който децата с подръчни материали да изработят „Своя гора“.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber  press

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама