Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Кюстендил с обсъждане доклад-ОВОС по проект „Модернизация на железопътна линия Радомир – Гюешево – граница с Република Северна Македония
  Категория: Новини     15:32 - 28/March/2024

При голям интерес в  Заседателната зала на община Кюстендил се проведе обществено обсъждане на доклад за оценка на въздействието върху околната среда и доклад за оценка на степента на въздействието върху защитените зони на инвестиционно предложение „Модернизация на железопътна линия Радомир – Гюешево – граница с Република Северна Македония с възложител : ДП “Национална компания железопътна инфраструктура“, предаде репортер на „Кубер прес”. В обсъждането участие взеха представители на  Национална компания „Железопътна инфраструктура” РИОСВ,кметове на малки населени места,в едночасовото представяне на доклада за оценка на въздействието върху околната среда както и докладът за стерента на въздействието върху защитени зони , бяха представени вариантите за изграждането както и беше коментирана линията е разделена на два участъка – първият от Радомир през Кюстендил – до р. Бистрица, и вторият - до границата с Република Северна Македония. За първия участък са разработени два варианта, а за втория – три.В началото на обсъждането кмета обяви проекта ,като изключително важен със стартегическо значение.Разбра се че , на този етап строителството на линията се изчислява на около 1,5 млрд.

Докладът за оценката на въздействието върху околната среда има за цел да бъде изградена железопътна магистрала по  направлението София – Перник – Радомир – Гюешево – граница с Р. Северна Македония,която да обслужва населението, вътрешния и международния товарен трафик. Да се осигури оперативна съвместимост на инфраструктурата, оборудването, системите за управление, експлоатация и безопасност, както и свързаност с европейските железопътни мрежи чрез прилагането на унифицирани стандарти. Модернизацията на железопътната линия Радомир – Гюешево – граница с Р. Северна Македония ще осигури необходимия капацитет.

 Гара Гюешево - разработена е като гранична. Съществуващите приемно здание и оперативна сграда за митнически контрол ще се запазят, като за тях е заложена рехабилитация. Решението на коловозното развитие позволява да се запази съществуващата компресорна станция за тестване и зареждане на спирачните системи за локомотивите. Предвижда се изграждането на ограда, която да предотврати нерегламентирано напускане на пътници. Достъп ще се осигурява посредством пешеходен надлез.Прдвидени са и 5 спирки:  спирка Соволяно – разположена на км 50+700  спирка Мазарачево - разположена на км 53+450  спирка Кършалево - разположена на км 57+700  спирка Кутугерци - разположена на км 64+829  спирка Долно село – разположена на км 67+400 Мостове, виадукти, малки съоръжения и др.Мостовете са предвидени при пресичането на реки, а виадукти при пресичането на дерета с по-голяма височина. Общият брой на мостове и виадукти е 23 бр

На въпрос на кмета на кметство Горна Гращица Кирил Кирилов относно предвидено трасе което да минава в близост до гробищния парк и през частни имоти и какви ще са обезщетенията-в отговор беше казано че това ще стане в следваща фаза на техническия проект.

 

 

 

 

Kuber press

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама