Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Йордан Тодоров съветник от БСП за България в Кюстендил с предложения в наредбата за данъци и такси
  Категория: Новини     16:32 - 3/November/2022

Общинския съветник от БСП за България в Кюстендил и председател на ОБС на БСП Йордан Тодоров на пресконференция поиска промени в предложения  проект на Наредба за изменение и допълнение на наредбата за определяне и администриране на местните данъци и цени на услуги на територията на община Кюстендил, със срок  за обществено обсъждане  тридесет дни от 21.10.22г.,предаде репортер на „Кубер прес“.

           Според общинския съветник не е дадена достатъчно гласност, както по отношение на тези промени така и действителния размер на увеличение, а така също и мотивите към тези предложениея.

           „Реалното увеличение на данъка за автомобили е около 50-60 %, а за по старите автомобили, който са под евро 3 действителното увеличение е около 90 % или почти двоийно. Ще дам пример за масово използван автомобил с мощност около 90 киловата до стандарт евро 3. В момента данъка на такъв авотомобил е 119 лева и 79 сртотинки, а ако бъде приета предлаганата промяна данъка за такъв автомобил ще бъде 216 лева и 45 стотинки, което е увеличение от 89 %. Абсолютно необосновано е такова увеличение, още повече че общината не е направила нищо, с което да намали използването на автомобили. В момента почти всички семейства са длъжни да имат по 2 автомобила т.к. трябва да ходят на работа, да карат и прибират деца от детски градини и училища и единствения варянт е да имат автомобил поради обективни причини. Автобусните линии свързващи селата с града през годините намаляха почти до изчезване, липсва градски транспорт, наред с това общината подготвия за гражданите платени паркоместа. Освен, че увеличението е огромно се предлага в момент на безпрецедентна инфлация, особенно изразена в цените на горивата и енергоносителите.“обясни той.

По думите на Йордан Тодоров наред с това се вдига данък сгради и смет с близо 80 % и не е  нормално всички данъци да се увеличат едновременно и то с такива проценти в най-тежкия момент.

„Постоянно слушаме от кмета за устойчивия растеж и развитие на общината, а реално се оказва, че това може би не е точно така. На толкова добре развиваща се община да се налага да вдигне всички основни данъци близо двойно не изглежда като просперитет, което е видно и от последните данни за доходи, като община Кюстендил е на последно място с най-ниските.

    Предвидените увеличения са за почти всички данъци и услуги, но коментирам само най-драстините.

   Последно ще кажа няколко думи за предвиденото СМС паркиране за 30 минути за 50 стотинки. Първо, че това не ми е известно да съществува в друг град, което може да доведе  до объркване в гражданите налагане да плащат глоби за репатриране. Отделно от това не е ясно колко от тези 50 стотинки ще отидат към мобилни оператори, ще има ли частна фирма, която да обработва СМС-ите, което е честа практика съществуваща и в Столицата до 2019 година. Както и банковите такси за прехвърляне на получените суми. Да не се окаже, че единствено ще събираме пари от гражданите, които да отиват не по предназначение , а в мобилни оператори, частни фирми и банкови такси и трансфери. Преди да бъде предложено за гласуване следва да има информация, колко от тез 50 стотинки реално ще влязат в сметките на общината.“каза още Йордан Тодоров.

Обявено беше и внесеното от групата съветници „БСП за България“ предложение относно исканите промени за изменение.

В раздел „ОП „УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИ ИМОТИ“

1. Точка 1 се изменя както следва:

“1. За ползване на паркоместа в зони с въведен режим на кратковременно платено паркиране чрез SMS, както и на обособени платени общински паркинги“/цени с ДДС/

1.1. За първите 30 минути - 0,50 лв.

1.2. За 1 час след първите 30 минути – 1,00лв.

1.3. Месечен абонамент – 60,00лв.

1.4. Годишен абонамент – 600,00лв.

1.6 1.5. За живущи с постоянен адрес в близост до платените зони, ползващи паркоместа

в същите зони:

1.5.1. За един месец /без запазено паркомясто/ – 5,00лв.

1.5.2. За една година /без запазено паркомясто/ - 50,00лв.

1.5.3. За един месец /със запазено място/ - 60,00лв.

1.5.4. За една година /със запазено място/ - 600,00лв.“

       Считаме, че т. 1.1 и т.1.2, приети в предложения вид, могат да доведът до затруднения, обърквания, а е възможно и до неефективно приложение. Съображенията ни са следните:

       Ако не в цялата държава, то в по - голяма част от нея въведените зони за кратковременно паркиране чрез SMS са с минимален престой 1 час. Това се прилага от години и гражданите са свикнали, че с изпращане на SMS са платили за 1 час престой. Тази добита рутина може да доведе до репатриране на автомобили на граждани, които са с нагласата, че са изпълнили добросъвестно задължението за плащане на престой. Считаме също така, че е възможно и предвидената такса в т. 1.1 от 0,50 лева на час, да се окаже, че не изпълнява целите, за които ще бъде приета. Текстовете в нормативните актове и наредби следва да имат цел, за която се прилагат, като в случая основните цели са две, справяне с проблема за паркиране и втората е икономическа, а именно влизане на средства в общинската хазна. Първата цел, може да бъде постигната и с въвеждане на позволен безплатен престой от 30 минути и едва след това да се събира такса. До колкото се касае втората, следва да имаме информация, относно таксите, които събира всеки мобилен оператор за предоставяне на услугата, заплащане чрез SMS, както и таксите за банков трансфер на събраните от мобилните оператори суми към сметката на община Кюстендил, като въпросът е: Колко от тези 50 стотинки реално ще влязат в общината? Поради изложеното Групата общински съветници на „БСП за България“ в ОбС – Кюстендил, предлага:

1.1. За първите 30 минути - 0,50 лв.

да бъде изменена, както следва:

1.1. За първите 30 минути - безплатно.

   Относно таксите за живущите с постоянен адрес в близост до платените зони:

т.1.5.3. За един месец /със запазено място/ - 60,00лв.

1.5.4. За една година /със запазено място/ - 600,00лв.

Същите следва да са в по-нисък размер от предвидените в т.1.3 и т.1.4 отнасящи се за граждани, които не живеят в близост до местата. Също така считаме, че такси в по - нисък размер следва да са предвидени освен за хората, които живеят в близост, така и за хората, които работят или извършват търговска или друг вид дейност в близост до платените зони, поради което считаме, че същите не следва да се приемат или да бъдат изменени, като предлагаме:

т.1.5.3. За един месец /със запазено място/ - 20,00лв.

1.5.4. За една година /със запазено място/ - 200,00лв.

 

Предвидената такса в т. 2. За ползване на платен служебен абонамент на Община Кюстендил за зони с въведен режим на кратковременно платено паркиране е предвиден  Годишен абонамент – 1000,00лв.

"Считаме, че трябва да има разграничение, което следва да е по Зони или по първостепенна и второстепенна пътна мрежа. Не е редно навсякъде таксата да е еднаква.

Предлагаме таксата за първостепенна пътна мрежа на територията на гр. Кюстендил да е 1000 лева, за второстепенната пътна мрежа 300, 00 лева, за което считаме, че няма да ощети общината, а напротив, ще има повече желаещи за абонамент.

Точка 16???  Считаме за неясна!!!

В т.16.1 Принудително преместване на МПС от зона за кратковременно платено паркиране в определен за целта паркинг – 50,00 лв., таксата ще е 50 лева само за тези, които са преместени от зона за кратковременно платено паркиране или ще е 50 лева за репатриране от всяко място, за което е предвидено, че е забранено паркирането и нарушителите се репатрират?

Точка 17 се променя както следва: „т. 17.Освобождаване на МПС в момента на задържане за неправилно паркиране – 30,00 лв., считам, че таксата не следва да е по - голяма от предвидената точка 16. Освобождаване на принудително задържано МПС, чрез използване на техническо средство „скоба“ в зоните за платено кратковременно паркиране – 20,00 лв., най - малкото при поставяне на скоба служителите поставящи скобата ще ходят 2 пъти, веднъж за поставяне и веднъж за премахване.

18.1. до 6 часа след задържането – 50,00 лв. и съответно точка 18.2. за всеки следващ час - 1.00 лв.“

Така посочените 6 часа са крайно недостатъчно, особено ако автомобила е вдигнат в края на работния ден и е възможно собственика или ползвателя да разбере на другия ден. Предлагаме срока да е 24 часа, това по никакъв начин няма да натовари общината, т.к. така или иначе има денонощна охрана на паркинга, който се ползва за репатрираните автомобили.       

 

В ПРОЕКТ НА НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

 

§7. Член 41 ал. 1, т. 1 и 2 се променя, както следва:

„1. Имущественият компонент се определя от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя, коригирана с коефициент в зависимост от годината на производство на автомобила по следната формула:

 ИмК = Ckw X Кгп, където:

Ckw е частта от стойността на данъка в зависимост от мощността на двигателя

и размера на данъка, както следва:

а) до 55 kw включително – 0,70 лв. за 1 kw;

б) над 55 kw до 74 kw включително – 0,90 лв. за 1 kw;

в) над 74 kw до 110 kw включително – 1,85 лв. за 1 kw;

г) над 110 kw до 150 kw включително – 1,99 лв. за 1 kw;

д) над 150 kw до 245 kw включително – 2,15 лв. за 1 kw;

е) над 245 kw – 2,90 лв. за 1 kw;

2. Екологичният компонент се определя в зависимост от екологичната категория, както следва:

Екологична категория  Коефициент

Без екологична категория, с екологична категория „Евро 1” и „Евро 2”  - 1,30

„Евро 3”  - 1,00

„Евро 4” - 0,80

„Евро 5” - 0,60

„Евро 6” и „EEV - 0,40

        Ние сме твърдо против приемането им, като мотивите ни са следните:

       Тези промени в данъка за автомобили се предлагат в крайно неподходящ момент и ние сме твърдо против приемането им. Действително разходите на общината са се увеличили, но тежестта за гражданите ще е много голяма. Предложените промени са реално увеличение от 50-60 % за най-масовите автомобили – тези между 74 и 150 киловата и почти 100 % за автомобилите до 55 киловата, които са с екологична категория под евро 3.

     Считаме, че това е огромен скок в данъка за автомобили, като същия освен много висок се предлага и в крайно неподходящ за гражданите момент. Свидетели сме на безпрецедентна инфлация, която е силно изразена в цената на горивата. Същевременно общината не е направила нищо, което да намали използването на автомобили, като същите са задължителни за ежедневието поради малкия брой автобусни линии до селата и от тях към града, и липсата на градски транспорт в рамките на града. Ние сме община, която поставя гражданите в зависимост към автомобили и съответно не е редно да искаме от гражданите да заплащат по-висок данък. По отношение на коефициента за екологична категория считаме, че не е правилно да се утежнява данъчната тежест по причина, че нямаш средства за нов автомобил. Нормално е коефициента да е по –нисък за новите автомобили, т.к. замърсяват по-малко, но не следва същия да се увеличава по чисто икономически причини свързани с ниските доходи и невъзможността на хората за закупуване на нов автомобил.

Предлагаме:

2. Екологичният компонент се определя в зависимост от екологичната категория, както следва:

Екологична категория  Коефициент

Без екологична категория, с екологична категория „Евро 1” , „Евро 2” и

„Евро 3”  - 1,00., а по отношение на данъка в зависимост от мощността на автомобила да се запази, както е в момента.

Предвидените промени в:

§ 4. В текста на чл. 15 числото „1,4“ се заменя с числото „2,5“.  е абсолютно необосновано, както се вижда и от мотивите, с които се предлага ниският данък не идва от малкото промили, а от ниската данъчна оценка на населените места с изключение на гр. Кюстендил. В малките населени места данъчните оценки на недвижимите имоти в голямата си част са между 2000 и 10000 лева.  При данъчна оценка от 2000 лева, данъка в момента е 2,80 лева, прилаганото увеличение за голяма част от населените места няма да има желания ефект." коментира Йордан Тодоров.

 

Kuber press

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама