Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Пчеларите от регион Кюстендил няма да отчетат добра година
  Категория: Новини     9:00 - 5/August/2022

Тихомир Стоицов председател на Сдружение „Пчела“: Калин Гаваски от сдружението  има най-много пчелни семейства-300 броя -разпръснати  на различни места.

И тази година пчеларите в кюстендилско няма да отчетат добра година, различните природни аномалии -че доведоха дотам -че въпреки добивите не може да се разчита на големи резултати, това каза пред медии Тихомир Стоицов-председател на Сдружение „Пчела“-Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“. Все още сезонът не е завършил и има някаква надежда-поясни той. По думите му има райони където  са хванали акация, на други билки, на трети мана.

„За пчеларския бранш продължават старите проблеми като се тръгне от липсата на финансиране …Подпомагат се единствено земеделските стопани регистрирани по Наредба-3 и то с минимални средства. Тази година беше отворено извънредно финансиране за преодоляване последствията та Ковид 19 с изключително малко финансиране и тук се включиха само земеделски производители. Продължава да действа и Програмата за подпомагане на пчеларството която е инвестиционна, там трябва да се похарчат едни пари,за да може след време да бъде възстановени част от парите ,повечето пчелари нямат възможност да се включат Годишно по програмата в страната се финансират между 800 и 1000 човека. По Програмата за селските райони също има възможност за подпомагане, за съжаление и там единици се включват. “обясни Тихомир Стоицов.

Според него средния добив на ден е между 5 и 10 кг. Мед, цената вероятно ще върви нагоре, тя се определя от пазара. Цената ще се задържи до 15,18 лева в региона, нужен е много труд   който трябва да бъде вложен за да има добив.

„Някои пчелари се пробват да продават за 18, 20 лева килограм мед, други които използват мед от други райони  подбиват цената и продават на 10 и 11 лева. Истинските пчелари които се грижат за пчелните семейства имат големи разходи повишават се цената на горивата и на лекарствените средства. Пчелар който иска добре да обгрижва пчелното семейство трябва минимум 3,4 пъти да отиде до кошерите, при средно разстояние около 25 км. до пчелина това са 100 км. или 400 месечно-според превозното средство става страшно.“ подчерта още Тихомир Стоицов.

 

Kuber  press

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама