Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
ОДП -Кюстендил с акция по предпазните колани в петък
  Категория: Предстоящо     11:46 - 22/October/2009

В петък на 23 октомвир пътните полицаи в Кюстендил ще извършват засилени проверки на водачите и пътниците в автомобилите за ползване на обезопасителните колани в МПС и сигурността при превозване на деца, съобщи за “Кубер прес” Катя Табачка говорител на полицията в Кюстендил.
Ще има засилен контрол за използване на обезопасителните колани и системи за безопасно превозване на деца ще продължи без краен срок.
Използването на обезопасителни колани е важен резерв за намаляване броя на загиналите и ранените при тежки пътнотранспортни произшествия. То е сред най-важните приоритети на Европейския съюз в превантивната и контролната дейност с цел намаляване огромните загуби от пътно-транспортния травматизъм. Във всички страни, членки на ЕС, законът изисква задължително ползване на обезопасителните колани от водачите и пътниците в автомобилите, на всички седалки, при всички пътувания в населени места и извън тях. Проучвания на Министерство на транспорта във Великобритания показват, че от 565 души, загинали при пътни катастрофи, 300 е могло да оцелеят, ако са били поставили предпазните колани.
В момента в България обезопасителните колани се ползват от около 85 % от водачите и пътниците на предни седалки при пътувания извън населените места и от около 65 % - в населени места. За съжаление, въпреки разпоредбите на Закона за движението по пътищата, тези предпазни средства, с минимални изключения, не се използват от пътуващите на задните седалки в автомобилите, в резултат на което ежедневно загиват и биват тежко наранявани хора, пътуващи без поставен обезопасителен колан. В това отношение практиката в страната коренно се различава от тази в развитите европейски държави, където обезопасителните колани се ползват от близо 95 % от пътуващите на предни седалки в автомобилите и от 85 % на задните седалки.
Преобладаващата част от водачите и пътниците, които пренебрегват коланите и не използват обезопасителни системи за превозване на малки деца, просто не са осведомени за предпазващия им ефект. За тях е достатъчно, че коланът им създава чувство на дискомфорт и те използват всяка възможност да не го използват, с изключение на случаите, когато са пред реална “заплаха” да бъдат спрени за проверка от полицейски служители.
Водачите и пътниците по почти не знят, че предпазните колани намаляват с около 30 % загиналите, тежко и леко ранените!Ако ползвате колана, сте в три пъти по-малка опасност да загинете при катастрофа или да получите наранявания. Мнозина мислят, че коланите са излишни при движение в градски условия. Изследванията доказват, че те са изключително полезни при произшествия при скорости до 60 км/ч, които са обичайни за населени места и когато купето не се деформира. Тогава коланите предотвратяват множество средни и тежки травми - черепно-лицеви, удари на главата в стъклото и рамката над него, счупвания на гръдния кош при удари в кормилото и арматурното табло. 88 % от участвалите в произшествия, възникнали при такива скорости, не са получили никакви травми. Спасяват от травми почти 100 % в случаите на преобръщане на автомобила на равно място, дори при скорост от 100 км/ч. За едногодишен период от началото на първия етап на кампанията за поставяне на предпазните колани на предните седалки в България са се спасили от смърт при катастрофи 180 човека и още 1400 от наранявания.
При удар на автомобила в бетонна стена при скорост 40 км/ч шофьорът и спътникът му без колани се изстрелват напред със сила, която е 12 пъти по-голяма от собственото им тегло, равна на свободно падане на тялото от… петия етаж на жилищен блок. При челно сблъскване с 80 км/ч водач или пътник с тегло 80 кг придобиват кинетична енергия 196 килограма на квадратен сантиметър площ. Предпазният колан помага не само при катастрофа, но и при рязко аварийно спиране, като предотвратява малки и средни травми. Пълно невежество показва поведението на родители, включително и майки зад волана, превозвайки малкото си дете на предна седалка, без обезопасителна система. Само едно рязко спиране е достатъчно за сериозна травма. до него бива изхвърлен с голяма сила към предното стъкло и рамката над него, където си разбива черепа.
Сред ползвалите обезопасителни колани водачи и пътници почти не са регистрирани случаи на счупване основата на черепа, като тъкмо това нараняване е основна причина за смъртните случаи при неползвалите колани. Но важно съпътстващо условие е освен ползването на коланите, автомобилът да има предпазни възглавници на облегалките на предните седалки, които предотвратяват т.нар. “Камшичен удар”, който чупи шийните прешлени.
Френски специалисти са констатирали картината на протичане на челно сблъскване на автомобил, движещ се с 90 км /ч. Той трае седем десети от секундата: Първа десета: Автомобилът се блъска в препятствието Предните части се смачкват. Започва деформация и на частите между предната решетка и блока на двигателя. Тялото на водача полита напред със сила 170 килограма на сантиметър. Втора десета. Предният мост и двигателя вече достигат преградата на купето. Задната част на автомобила още има по-висока скорост от предната , затова започва да се деформира купето и рамата. Теглото на водача се увеличава на 420 кг и продължава да се движи напред и нагоре с увеличаваща се скорост. Краката му вече са счупени от ударите в педалите или от смачкването на пода на купето и са отхвърлени назад, като преди това връзките им към тялото са скъсани. Трета десета. Тялото на водача де откъсва напълно от седалката. Гърдите му се удрят в кормилото. Четвърта десета. Предната част на автомобила вече е смачкана около 60 сантиметра , а задната продължава да се движи със скорост около 60 км/ч . Блокът на двигателя влиза в купето , а задната част се повдига нагоре във въздуха. Пета десета. Тялото на водача, поради кинетичната енергия, тежи вече тон и половина и продължава движението си напред и нагоре със сила 20 пъти по-голяма от земното притегляне. Кормилото разкъсва кръвоносните съдове и белите дробове. Ако то се счупи , кормилната колонка причинява още по-тежки травми. / При челен удар със 100 км /ч човешкият черен дроб, който тежи 1,7 кг, придобива кинетична енергия , равна на 46,7 кгс /килограма на сантиметър/; сърцето, което е 300 грама - 8,4 кгс, а мозъкът от 1,5 кг достига натоварване 42,5 кгс. При това връзките на тези органи към тялото се разкъсват. Шеста десета. Подът и купето продължават да се нагъват в средата . водачът вече е мъртъв. Главата му се е разбила в предното стъкло и рамката на тавана и седма десета. Задната част на автомобила вече не се движи. Автомобилът е напълно разрушен. Водачът и пътникът до него са мъртви от тежките травми.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама