Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
На 5 юли гласуваме с две бюлетини
  Категория: Новини     9:27 - 23/June/2009

Няколко са новите моменти в начина на гласуване, на предстоящите параламенатрин избори, поясни за електронното издание Мая Шишкова говорител на РИК Кюстендил.
Промените се налагат, тъй като ще дадем вота си за 10 мажоритарни депутати и тези от пропорционалните партийни листи. На 5 юли ще гласуваме с две интегрални бюлетини. След като влезем в СИК, първо трябва да представим личната си карта. Председателят или упълномощен член на комисията сверява данните. После вписва в избирателния списък единния граждански номер, вида и номера на документа за самоличност. След това ни дават двете бюлетини, върху които от комисията поставят печат на гърба. Едната е за мажоритарния кандидат, а другата - за листите. На втората са изписани номерата, с които партиите се явяват на изборите, името на формацията и първите трима кандидати в листата за народни представители. В тъмната стаичка отбелязваме със знак в квадратчето своя избор - V, +, Х или нещо друго.
Бюлетината за мажоритарните кандидати е по-тясна от първата. На нея, освен номерът и името на партията, е изписано и неговото име. И тук отбелязваме вота си с определен знак - кръстче, кръгче, хикс или чавка. Сгъваме поотделно бюлетините по дължината им - по линията на фабричното сгъване и още веднъж, че да не може да се установи вота и по начин така, че да се вижда мястото за двата печата на гърба. Подаваме ги на член от СИК, който поставя втори печат и ги пускаме в урната. Бюлетините няма да се пъхат в пликове. От РИК уверяват, че няма шанс те да се разгънат и вотът ни да стане явен. Остава само да се подпишем в списъка. Ако случайно сгрешим при нанасянето на знака, може да върнем бюлетината и да получим нова. Това се допуска еднократно за всеки вид бюлетина, подчерта М.Шишкова. На тези избори няма преференции, напомни говорителят на РИК. Срещу имената на кандидатите не може да се отбелязва нищо. Тоест, ако на вас не ви харесва подреждането на листата на дадена партия, не можете да я пренаредите и да изместите нечие име на по-задна позиция.
Когато избирателят е с физическо увреждане, което не му позволява сам да извърши необходимите действия, председателят на СИК може да разреши гласуването да е с придружител. Той трябва да бъде посочен лично от него. Когато физическото увреждане не позволява на избирателя да се подпише, в полето член на СИК отбелязва “Гласувал”. Неграмотността не е основание за гласуване с придружител. Не се разрешава едно и също лице да бъде придружител на повече от двама избиратели, категорична е М.Шишкова.
Избирател с физически и зрителни увреждания може да гласува и в избрана от него подходяща избирателна секция.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама