Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Незаконните строежи в частни и земеделски земи в циганските махали, дебатира ОССЕДВ
  Категория: Регионални     20:39 - 11/February/2009

На 11 февруари в заседателната зала на областна администрация Кюстендил се проведе заседание на областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси, предаде репортер на “Кубер прес”.
На срещата присъстваха началникът на РИО към МОН Радостина Новакова, общинския секретар Борислав Крумов, кметския наместник в кв. “Изток” Витан Чочов, началникът на Социалната областна служба Снежана Козничка, експертката от РИОКОЗ Елена Андонова и представители на общините. В дневиня ред бяха включени: Представяне на Института ”Отворено общество”, София на платформа за създаване на проекти. Предприети мерки от общините за подобряване на кварталите с компактно ромско население за 09 г. в сферите на жилищните условия и благоустрояването на техническата и социална инфраструктура. Представяне на възможностите за финансиране на общински проекти от НП за подобряване на жилищните условия на ромите в РБ.
Известни са условията в които се раждат и живеят ромите в кв. ”Изток”, Кюстендил, Гиздова махала и Фаракчийски мост в Дупница, каза Иван Каракашки зам. областен управител. Проблемът е в начинът по който са формирани условията на живот, уточни зам. областния управител. Редица програми са насочени към подобряване живота на ромската общност. Иван Каракашки съобщи, че за миналата година в национален мащаб по програмата за подобряване на жилищните условия на ромите са похарчени 10 млн.лв. Не става дума за построяване на къщички, а за преотреждане на терени, узаконяване на незаконно строителство. 80 % от сградите и строежите в ромския квартал в Кюстендил са незаконни.
На заседанието присъства Георги Кръстев началник отдел “Интеграция на ромите” към администрацията на МС, според когото общините са пасивни и не предприемат мерки за узаконяване на общински имоти и терени. На това се дължи липсата и на 1 проект от областта за 08 г. по програмата на МРРБ. Г. Кръстев подчерта, че са налице ресурси, администрация, но няма активност. Програмата подпомага разработването на кадастрални и подробно устроиствени планове без които понататъшни действия не биха могли да се извършват. За изпълнение на програмата тази година държавата ще отпусне 20 млн. лв, за миналата са били 15 млн. за 2007- 10 млн.
Очаква се размерът на средствата за тази година да бъде намален заради световната финансова криза, каза на заседанието Доротея Дунчева експерт от МРРБ. Проблема на ромите е масовото незаконно строителство, допълин тя. От тази ситуация трябва да се излезе или до минимум да се прекрати досегашната практика. Създават се условия на финансиране на ПУП - ове които са важни и необходима стъпка за законно изграждане на жилища. Мнението на МРРБ експертката, е че в общинските планове за развитие където са анализирани проблемите на територията с проебладаващо циганско население да са набелязани мерки и проекти. Ако не са предвидени обаче, може да има трудности с финансирането.
До месец март могат да се подават проектни предложения по програмата. Съвета излезе с решение да се набележат бъдещи мерки в съществуващите ромски махали и места, където могат да се изграждат кадстри и ПУП – ве

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама