Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
456 човека в община Кюстендил с имен ден на Андреевден
  Категория: Общество     8:48 - 30/November/2021

На 30 ноември Православана църква отбелязва Св. ап. Андрей Първозвани или още Андреевден, съобщи за „Кубер прес“, Ивона Велинова-Главен специалист "Връзки с обществеността"-Отдел "Протокол и връзки с обществеността"-Община Кюстендил.
Общия брой на празнуващите този ден на територията на община Кюстендил е 456 човека, най-много са кръсетни с името Андрей 239 от които в града 196 човека. Името Андреа носят 95 в общината и 75 в града, Адриан се казват 65 от тях в града 53,Адриана общо са 43 в Кюстендил 34, 13 човека носят името Адрияна в град Кюстендил са девет, само едно е името Андреана.
На 30 ноември православните християни отбелязват деня на свети Андрей, брат на свети апостол Петър. Той е наричан още Първозвани, понеже пръв сред дванайсетте апостоли е повикан да тръгне след Исус Христос. Когато апостолите тръгват по света да проповядват словото Божие, Андрей се отправя през Гърция, по нашите брегове на Черно море и стига до Грузия и Скития, като спечелва нови последователи на християнството. Умира в гръцкия град Патра, разпънат на кръст, с формата на буквата Х, наречен по-късно в иконографията "Андреев". Св. Андрей се счита за апостол на православните християни, защото ръкополага първия епископ в Константинопол - апостол Стахий. През ІV век мощите на свети Андрей са поставени в цариградската църква "Св. Апостоли". През ХІІІ век обаче кръстоносците ги пренасят в италианския град Амалфи, където почиват и до днес. В народните обичаи Андреевден символизира началото на зимата. Приготвят се ястия от боб, леща, жито, булгур, царевица или всичко, което се сее на полето. Всички в къщата трябва да опитат от тях, дава се дори и на домашните животни. На утринта част от сварените зърна се хвърлят в комина, за да станат високи посевите. С Андреевден е свързано и друго едно народно вярване, отново израз на надеждите за кратка зима и пълни хамбари. Според преданието мечка изяла вола, с който свети Андрей обработвал нивата си. Разгневен обаче той уловил звяра и го впрегнал в ралото. Оттогава се вярва, че свети Андрей е повелител на дивите животни и се явява пред хората, яхнал мечка, за да прогони зимата и дългите нощи. В тази връзка, когато се хвърлят зърната в комина, се изричат и думите "на ти, мецо, варен кукуруз, че да не ядеш суровия". У нас наричат Андреевден още Мечкинден.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама