Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Центърът на Кюстендил стана средище на производители и занаятчии
  Категория: Новини     14:38 - 27/June/2020

Стоян Стамболийски черешопроизовдител:При 100 килограма изкупвачите вземат 20, а производителите сме платили на берачите за 100 килограма,загубата ни е очевидна. Това са фирмени политики, който иска се съобразява

Централна градска част в Кюстендил стана средище на земеделски производители,въпреки официалната отмяна на Празник на черешата 2020, не липсваха клиенти и граждани с желание да си купят череши за сладко или за прясна консумация, предаде репортер на „Кубер прес“.
Какъв е пътя на черешата до продажбата и пласирането знаят земеделските производители, един от тях е Стоян Стамболийски със 70 декара насаждения в село Лиляч община Невестино,50 дка са черешовите масиви и 20 са със сливи.
В изявление пред „Кубер прес“, той коментира изкупната цена на черешите тази година ,като подчерта -че от пет години цената варира от 0,80, 1 лева и 1,10 лева.
“Всеки може да си направи сметка има ли монопол на цените .Аз от шест години съм земеделски производител сега съм доволен от реколтата. Тази година заради пандемията е малко по специфично от организационна гледна точка относно берачите и най-вече пласмента.Както всеки бизнес така и земеделския има трудности.“ Подчерта той.
По думите му е по-успешна няма база за сравнение ,защото както нашия така и други региони производителите са засегнати от градушки и дъждове.
Стоян Стамболийски добави още, че липсата на конкуренция в региона е ежегодна ,основно три фирми изкупуват черешите затова се налага при тях да бъдат предавани черешите.
„Лошото е ,че излизат малките производители с декар,два и подбиват цените ,на по-големите като мен.Тях не ги интересува че ние плащаме осигуровки, препарати, еднодневни, договори. Гледат да си продадат петте дръвчета.“обясни Стоян Стамболийски.
Според него критериите за изкупуване на череши са много различни отпреди 10 години, сега искат череши с максимална минимална големина 22,23 млм.характерни за месец май когато черешата съзрява. Сега черешите стигат до 38 млм.намира се пазар за прясна консумация.
„При 100 килограма изкупвачите вземат 20, а производителите сме платили на берачите за 100 килограма,загубата ни е очевидна. Това са фирмени политики, който иска се съобразява.“добави той.
Според него проблемът с берачите е факт, имал договорка но продукцията още е на дръвчетата.Берачите от други региони вече са ангажирани от други производители.
Милена Христова представител на занаятчиите от Кюстендил коментира предпочитанията на хората относно представения декопаш ръчна изработка икони, специални магнити с череши, бутилки с ретротапи. Тя добави още, че има интерес към изработените от тях предмети, особено за подарък се търсят предимно ръчно изработени изделия.
















Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама