Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Архив- Кюстендил с документ за противоепидемични мерки срещу холерата отпреди 110 години
  Категория: Общество     17:28 - 30/April/2020

Документът съдържа и глоби, предвидени за неспазване на мерките, до 50 лева е наказван всеки, който изхвърля нещо на улица или на друго място, през което преминават хора. За замърсяване на кладенци, извори и други места, от които се черпи вода за пиене, се налага глоба до 25 лева.

Еекспертът от Държавен архив Кюстендил Рилка Петрова съобщи пред медии, че документът за противоепидемични мерки срещу холерата отпреди 110 години респективно документите са представени на страницата на Държавен архив – Кюстендил,предаде репортер на „Кубер прес“.
Документът за противоепидемични мерки срещу холерата от преди 110 години.
„Представям Окръжно № 24 на Кюстендилски окръжен хигиен съвет от 24 юни 1910 година за борба срещу холерата. В него най-общо се описват като мерки почистване и поддържане на чистотата в частните и в обществените жилища, училища, пансиони, казарми, улици, площади, градини, пазари, дворове. Снабдяване на населението с чиста вода за пиене, като се обръща внимание на изворите, кладенците и чешмите, както и на добрата хигиена на хората”, отбеляза Рилка а Петрова.
Тя добави,че документът съдържа и глоби, предвидени за неспазване на мерките, до 50 лева е наказван всеки, който изхвърля нещо на улица или на друго място, през което преминават хора. За замърсяване на кладенци, извори и други места, от които се черпи вода за пиене, се налага глоба до 25 лева. В дигиталната изложба се представя и документ, съхраняван в Държавен архив – Кюстендил, касаещ статия „Няколко думи за холерата в Кюстендилски окръг през 1913 година”. Статията е на тогавашния окръжен управител, адвокат и изследовател Владимир Караманов. От документа става ясно, че първите два случая на холера се появяват в Кюстендил през месец април 1913 година.
Болестта е пренесена от градовете Кешан и Щип. Заболели са двама войници, които тогава са изолирани в кюстендилската болница, след което са оздравели. Болестта е ограничена само с тях, но по време на Междусъюзническата война холерата се появява отново и в целия окръг. Най-много жертви има в Дупнишка околия, главно в град Дупница където по това време има много бежанци от Македония. През 1914 година холерата се настанява в 40 населени места на Кюстендилски окръг, а в самия град Кюстендил са заболели 83 души, от които 41 са починали. В цялата околия са заболели 275 души, от които 120 са починали. Болестта е определена като епидемия, а всички болни са излекувани. „Благодарение на навременните мерки на способния окръжен лекар д-р Иван Марков, епидемията е ограничена.
„Благодарение на навременните мерки на способния окръжен лекар д-р Иван Марков, епидемията е ограничена. На 23 август 1914 година е последният холерен случай в Кюстендил, а болестта е овладяна и спряна в цялата околия. За съжаление в Дупнишко заболелите са 531 души, а починалите са 246”.






Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама