Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Съветници от „Партия на ЗЕЛЕНИТЕ“-Кюстендил искат отбелязване на 79 години от бомбардировката над Кюстендил
  Категория: Новини     9:01 - 13/February/2020

ПП „Партия на ЗЕЛЕНИТЕ“ – ГРАЖДАНСКА ЛИСТА в ОбС – Кюстендил,излизат с предложение обявено чрез прессъобщение до медиите с което се настоява да бъдат отбелязани 79 години от бомбардировката над Кюстендил,предаде репортер на „Кубер прес“.
„Предлагаме Ви в Културния календар на Община Кюстендил за април месец да залегне датата 06.04.2020 г. като бъде организирано от Отдел „Култура и духовно развитие“ и Регионален исторически музей отбелязване на 79 години от бомбардировката над Кюстендил. Бомбардировката над Кюстендил е въздушно нападение през 6 април 1941 г. от югославските ВВС по време на Втората световна война. Независимо, че в града няма важни военни обекти, той е на стратегическо шосе и железопътна линия и в него са дислоцирани германски военни части. На 6 април 1941 г. в 8.35 ч. над Кюстендил се появяват вражески бомбардировачи. Самолетите са Дорние До 17 К от 64-та въздушна група от Трети югославски бомбардировъчен полк и излитат от летище "Стубол" до Прищина. Командир на отряда е майор Бранко Фанедл. Групата, която бомбардира е от 4 самолета, летящи на височина 1500 м. Те пускат няколко бомби, които нанасят тежки поражения, тъй като нападението е неочаквано, а по улиците на града много хора наблюдават преминаването на моторизираните германски части. Бомбите падат около гарата, където има спрени ешелони с войски и в жилищен район. Убити са 58 граждани, 2-ма български войници, 8 германски войници и 11 коня от 13-ти пехотен полк. Ранени са 59 граждани, 5-ма български войници и 31 германски. Сред жителите на града настъпва паника, част от населението го напуска. Малкият лекарски екип в градската болница прави героични усилия за спасяването на ранените. В 10,30 ч същия ден още 2 югославски самолета се появяват над близкото с. Гюешево. Те пускат 2 бомби, които не нанасят поражения. При бомбардировката не излита нито един български или германски изтребител. Противовъздушната артилерия не е в състояние да окаже сериозно противодействие и бомбардировачите отлитат невредими. Жертвите са погребани в кюстендилското гробище, където има паметник на загиналите при бомбардировките.
Нека отдадем почит на всички загинали при това безумно нападение!“,се казва в прессъобщението.
Предложението е с подписите на петимата съветници от групата: инж. Огнян Атанасов, Димитър Велинов, Любомир Терзийски, д-р Андрей Димитров и адв. Константин Дингозов.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама