Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил почетоха героите от Априлската епопея
  Категория: Новини     16:43 - 20/April/2019

Васил Левски пред вестник «Свобода» в Букурещ: Всекидневните убийства на грабнатите ни невръстни деца обезсчестяването на девойките и жените ни от турчина са били всекидневно оплаквани с кървави сълзи пред европейските  консули.

На площад „Велбъжд”, Арката в Кюстендил с едноминутнo мълчание на kолене местна и държвна власт, представители на партии,организации и граждани почетоха героите от Априлската епопея във връзка с отбелязването на 143 години отизбухването на Априлското въстание, поднесени бяха на венци и цветя пред паметника на Гулиар,предаде репортер на “Кубер прес”.
6 години преди избухването на Априлското въстание през 1870 година Васил Левски пише дописка до вестник “Свобода” в Бкурещ:
”Ние българите бяхме честити чак сега да се сдобием със свободен вестник ,който дава право на всекиго да представи народното си мнение пред света.И ние сме хора ,и искаме да живеем човешки да бъдем напълно свободни в земята си ,там където живеят българите в България, Тракия и Македония……И ние българите отдавна се напъваме да викаме към човечеството и света.Всекидневните убийства на грабнатите ни невръстни деца ,обезсчестяването на девойките и жените ни от турчина са били всекидневно оплаквани с кървави сълзи,пред европейските консули.”
След неуспеха на Старозагорското въстание от 17.09.1875 г., апостолите под председателството на Стефан Стамболов се събират в Гюргево на 11.11.1875 г. и до 25.12.1875 г. съставят план за ново въстание, което трябва да избухне през май 1876 г.

Страната е разделена на 4 революционни окръга: Първи – Търновски, Втори – Сливенски, Трети – Врачански и Четвърти – Пловдивски (Панагюрски). Още през януари 1876 г. апостолите идват в страната и започват усилено подготовка на въстанието. Най-широка и активна е подготовката в ІV революционен окръг с главен апостол Панайот Волов, заменен по-късно от Георги Бенковски. За център е избрано Панагюрище.

На 14.04.1876 г. в местността Оборище се свиква Общо събрание, което гласува специални пълномощия на главния апостол Георги Бенковски. Определена е и датата на въстанието (01.05.1876 г.), но се намира предател (Ненко Терзийски). На 19 април от Пловдив в Копривщица пристигат заптиета, за да арестуват водачите и Тодор Каблешков вдига въстанието на 20.04.1876 г. Конакът е превзет. До Панагюрище е изпратено „Кървавото писмо”. Бенковски и Волов незабавно обявяват въстанието.

Населението се събира на площада, където се освещава знамето, ушито от Райна Попгеоргиева. Бенковски сформира известната „Хвърковата чета”.

Въстават селата в Средногорието и Родопите: Перущица, Батак, Брацигово и др. Турците най-напред нападат Стрелча, след това Клисура, която се брани героично, но е опожарена на 26 април.

Следващите дни боеве се водят за Панагюрище, което е превзето и опожарено на 30 април. Разорени и запалени са повечето от въстаналите селища в района.

Георги Бенковски пада убит от засада до р. Костина, Тетевенско.











Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама