Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Пчеларите от кюстендилско отчита загуби, без възможности за компенсация
  Категория: Новини     17:51 - 26/September/2018

Тихомир Стоицов:“Всеки който консумира пчелен мед –както си има личен лекар, така трябва да има и личен пчелар на когото има доверие и от когото да си купува меда”.

Пчеларите от браншови съюз “Пчела”-Кюстендил приготвят пчелните семейства за зимуване,сезонът е такъв ,че почти никакъв нектар няма,те трябва да предприемат мерки по условията на кошерите като температура, липса на влага и необходимите изисквания за успешно зимуване ,каза в изявление пред медии Тихомир Стоицов, председател на браншови съюз „Пчела” – Кюстендил,предаде репортер на “Кубер прес”.
Той отчете за пчеларите поредна, лоша година, която не би могла да се сравни с миналата когато положението е било отчайващо.Според него държавата в лицето на МЗХ не желае да подпомага пчеларите.Той уточни, че има внесена докладна записка в министерството с искане да бъде отворена мярка de minimis-отговорът е бил отрицателен.Искането е било подновено след кадровите промени във ведомството,все още оттам няма отговор –забавянето на отговор навежда на мисълта ,че е възможно отново пчеларите да излязат на протест.
Според Тихомир Стоицов, председател на браншови съюз „Пчела” – Кюстендил,протест ще има и защото за разлика от миналата година когато за пчеларите неблагоприятните условия са били в планинските региони .Западна България, тази година нещата са аналогични и на други места, включително и Добруджа където по традиция добивите на мед са големи,но сега са слаби. Мярка de minimis е последната надежда на пчеларите да получат компенсации ,за да могат пчелните семейства успешно да иззимуват.Той уточни,че около 70 са членовете на браншови съюз „Пчела” – Кюстендил-които плащат членски внос,предимно хора които обичат пчелите.
С най-много пчелни семейства в региона е Калин Гавазки с над 270 пчелни семейства, няколко са пчеларите които са с по 100,200 пчелни семейства,болшинството са с по 10.Тихомир Стоицов каза още,че мед не е възможно да се изнася защото се искат големи количества и предлаганите цени са под себестойността.цените на меда са приемливи 12 лева за килограм, въпреки –че има пчелари които притиснати от финансови проблеми продават на дъмпинг -10 лева със цел бърза реализация.
“Всеки който консумира пчелен мед –както си има личен лекар, така трябва да има и личен пчелар на когото има доверие и от когото да си купува меда”,обобщи Тихомир Стоицов.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама